Projekat AmbTrack se fokusira na praćenje i molekularnu karakterizaciju izloženosti građana polenu ambrozije kroz građansku nauku. Angažovanjem javnosti u prikupljanju podataka putem mobilne aplikacije AmbTrack, projekat ima za cilj da mapira lokacije ambrozije i prati simptome alergije u realnom vremenu. Građani prijavljuju prisustvo ambrozije putem fotografija, označavajući lokacije pomoću GPS pinova, dok istovremeno prate svoje simptome u periodu “cvetanja” ambrozije. Ovaj pristup omogućava identifikaciju osoba sa teškim alergijskim reakcijama, koje će zatim biti pozvane na dalju kliničku analizu, uključujući prikupljanje seruma i in vitro karakterizaciju alergenih proteina ambrozije iz ruralnih i urbanih sredina, uz upotrebu seruma odabranih pacijenata.
Projekat je strukturiran u pet radnih paketa koji se fokusiraju na angažovanje građana i prikupljanje podataka putem aplikacije, prikupljanje uzoraka krvi od pojedinaca koji prijavljuju teške simptome za imunološku analizu, ispitivanje molekularne razlike u polenu ambrozije iz različitih okruženja (urbane i ruralne sredine) koristeći biohemijske tehnike, komunikaciju i širenje informacija i naučnih činjenica, uključujući objavljivanje rezultata istraživanja i obezbeđivanje efikasnog upravljanja projektom.
Integracijom podataka generisanih od strane građana u istraživanju alergija zajedno sa naučnim pristupom, AmbTrack premošćuje jaz između nauke i javnosti, doprinoseći boljem razumevanju alergija na ambroziju.
Nosilac projekta:
Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“
Partneri:
Nacionalno udruženje za pomoć i podršku osobama sa alergijama, celijakijom i ostalim autoimunim bolestima sa ograničenjima u ishrani – Alergija i ja
Instagram: amb.track.serbia
LinkedIn: Amb.Track.Serbia
X: Amb.Track.Serbia