Циљ пројекта Пчела је кључ – мапирање и мониторинг „дивљих“ опрашивача у Србији, је да допринесе здрављу опрашивача и екосистема и одрживој производњи воћа у Србији.
Око 80% усева зависи од опрашивања инсектима, а смањење броја опрашивача због људских активности озбиљно угрожава безбедност хране. У Србији се за опрашивање усева користе само 4 врсте пчела, док је преко 740 домаћих врста пчела, углавном солитарних, и даље слабо истражено. Наш пројекат се бави развојем и тестирањем нове методе за праћење врста које насељавају тзв. „хотеле за пчеле“. Ангажујемо грађане да прикупљају податке у различитим срединама – природним, урбаним и пољопривредним. Метода је потпуно неинвазивна за опрашиваче и сигурна за учеснике.
Коришћењем овог научног доприноса грађана, заједно са анкетама о коришћењу гајених опрашивача у воћњацима, циљ нам је да мапирамо биодиверзитет опрашивача, покренемо акцију њиховог очувања и помогнемо да јавност боље разуме улогу опрашивача у одржавању екосистема и пољопривредне производње. Верујемо да ћемо, оснажујући заједнице да допринесу науци, допринети очувању опрашивача и њихове важне улоге.
Носилац пројекта:
Институт за сточарство Београд
Партнери:
Газдинство „Пријатељи масон пчела“,
Организација „Еконаут“
Природно-математички факултет у Новом Саду.
website: https://masonpcele.com/
Facebook: https://www.facebook.com/people/Prijatelji-Mason-P%C4%8Dela/100089323063895/
Instagram: https://www.instagram.com/_masonpcele_/