ЦПН у Загребу

ЦПН у Загребу

У Загребу је од 23. до 25. септембра одржан пети Знанствени пикник[:]

IMG_8209

У Загребу је од 23. до 25. септембра одржан пети Знанствени пикник, а на њему је учествовао и Центар за промоцију науке. Основна идеја ове научнопопуларне манифестације је прбилижавање науке и уметности на савремен и креативан начин пре свега младима, али и широј публици.

Овогодишњи Знанствени пикник је одржан у просторијама Јадран филма, а Центар за промоцију науке је припремио богат програм.

Посетиоци Пикника имали су прилику да виде ЦПН изложбу Спектри, посвећену светлости, оној коју видимо, али и оној коју не видимо, али нас свакодневно окружује. Изложба је направљена поводом прославе Међународне године светлости, у организацији UNESCO  током 2015. године и чине је 23 експоната и тотема који објашњавају електромагнетне таласе. “Спектри” покривају шест области које чине електромагнетно зрачење: радио-таласе, захваљујући којима комуницирамо још од краја 19. века, микроталасе, којима можемо и да загремо храну, инфрацрвено зрачење, које користе термалне камере, видљиви деоспектра на које реагује људско око, ултраљубичасто зрачење које може служити и за стерилизацију и x и гама зрачење високих енергија.

На Пикнику је било изложено шест експоната из сваке од области, па су заинтересовани на ЦПН поставци могли и да науче како функционишу радио-антене, да провере колико су предмети који нас окружују радиоактивни и шта бисмо могли да видимо када би светлост садржала само једну боју.

Један од говорника на панелу „Задружно подузетништво – модел спајања знаности и господарства“, био је Добривоје Лале Ерић, руководилац Сектора за међународну сарадњу у ЦПН-у. Том приликом говорио је о пројекту RRI Tools који се бави јачањем веза између науке, иновација и друштва. Центар за промоцију науке је један од 26 партнера на пројекту и координатор за пет земаља у региону – Хрватску, Црну Гору, Албанију, Босну и Херцеговину и Србију.

Представљањем пројекта Европска мрежа дигиталне уметности и науке Art & ScienceАлександра Јованић и Добривоје Лале Ерић приближиће слушаоцима спој света неограничене и слободне уметности у сусрету са структуираним и чврстим системом савремене науке. Како то изгледа у пракси, посетиоци Пикника моћи ће да виде на изложеном раду уметнице Александре Јованић „Имагинарне мапе“.

IMG_8244

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.