U petak 16. decembra u Beogradu je održana završna regionalna konferencija projekta RRI Tools u organizaciji Centra za promociju nauke[:]
Nakon tri godine realizacije, veliki evropski projekat RRI Tools (Responsible Research and Innovation Tools) ulazi u završnicu. Ovo je ujedno bio i povod za organizaciju velikog regionalnog skupa nazvanog ”Odgovorna nauka za bolje društvo”, održanog u petak 16. decembra 2016. godine u hotelu 88rooms u Beogradu.
Kao regionalni koordinator za Jugoistočnu Evropu RRI Tools projekta, Centar za promociju nauke organizovao je ovu konferenciju kako bi okupio partnere iz pet zemalja u regionu, Albanije, Crne Gore, BiH, Hrvatske i Srbije, u kojima je tokom prethodne tri godine sprovodio niz aktivnosti, serije treninga i javnih događaja na temu koncepta odgovornog istraživanja.
U uvodonom obraćanju, prisutne goste pozdravio je dr Viktor Nedović, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i EU integracije u Ministarstvu obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja, Nemanja Đorđević, direktor CPN-a, kao i Dobrivoje Lale Erić, šef sektora za međunarodnu saradlju CPN-a.
Na konferenciji su se osim regionalnih partnera okupili i gosti iz inostranstva, koji su predstavili svoja iskustva i različite perspektive u ovom pogledu. Profesor Aleksandar Gerber sa Rajna Val univerziteta u Nemačkoj govorio je o odgovornosti koju bi trebalo da imaju različiti akteri društva, kada se radi o odgovornoj popularizaciji najnovijih naučnih i tehnoloških dostignuća.
Nakon predavanja profesora Gerbera, usledio je prvi panel pod nazivom ”Ka boljem razumevanju odgovornosti i nauke” tokom kojeg je pet eksperata iz regiona diskutovalo o različitim aspektima koncepta odgovorne nauke. Bilo je reči o otvorenom pristupu podacima, istraživačkoj etici, naučnom obrazovanju, politikama u domenu nauke, kao i o rodnoj ravnopravnosti. Razgovor je vodila Đurđa Timotijević iz CPN-a, ali takođe i jedan od trenera u okviru RRI Tools projekta.
Potom, predavanje je održao Miko Milikovski, iz finskog naučnog centra Heureka, u kojem ima vrlo neobičnu poziciju: ”iskustveni”direktor. Njegov zadatak je da utiske i doživljaje svih posetilaca ovog centra učini jedinstvenim. On je govorio o naučnim centrima kao stubovima naučne kulture i pismenosti i jedinstvenoj ulozi koju imaju u uključivanju širih slojeva društva u moderne naučne tokove.
Nakon toga, usledila je druga diskusija zakazana za popodnevni deo konferencije, pod nazivom ”Primeri dobrih praksi iz regiona”, na kojima su bile predstavljene neki od najuspešnijih primera onoga što bi koncept odgovornig istraživanja i inovacija trebao da bude u praksi. Među praksama našli su se pojedini evropski projekti, sa lokalnim karakterom, poput projekta Univerziteta u Splitu HEIRRI, projekat Noć istraživača Instituta za biološka istraživanja Siniša Stanković posvećen migrantskoj krizi, zatim inicijativa iz BiH posvećena otvorenim inovacijama, ali i jedan projekat Centra – časopis Elementi. Razgovor je vodila Katarina Anđelković iz CPN-a, takođe jedan od trenera.
Na samom kraju dana, održano je predavanje jedne od naših najuspešnijih naučnica, prve dobitnice ERC granta u Srbiji, dr Sofije Stefnović sa Biosens instituta. Tokom svog predavanja, dr Stefanović je govorila o projektu BIRTH, koji joj je doneo prestižni grant, a koji se bavi fertilitetom neolitskih majki u periodu najvećeg demografskog rasta naše civilizacije.
Osim za razmenu iskustva i sticanje različitih znanja o najnovijim konceptima koje plasira Evropska komisija, pogotvo u okviru trenutno aktuelnog programa finansiranja naučnih projekata Horizont 2020, regionalna konferencija Centra poslužila je i kao platforma za umrežavanje i okupljanje oko sve aktuelnije teme RRI-a. Ovde možete pogledati kratak video sa konferencije: http://www.cpn.rs/RRI_Video/RRI_TOOLS_finalni_final.mp4