Centar za promociju nauke organizovao je jednu od najvećih i najvažnijih konferencija u oblasti istraživačke etike, koja se održala od 18. do 19. septembra u Briselu
[:]
Centar za promociju nauke, kao jedan od partnera SATORI projekta, organizovao je jednu od najvećih i najznačajnijih konferencija u oblasti istraživačke etike koja se održala u Briselu, u ponedeljak i utorak, 18. i 19. septembra 2017. godine.
Ovo je ujedno i završni događaj ovog četvorogodišnjeg projekta usmerenog ka unapređenju standarda i procedura u domenu etičke procene nauke. Tokom konferencije predstavljeni su rezultati projekta SATORI, ali se diskutovalo i o budućim trendovima u ovom domenu. Konferencija je okupila više od 150 učesnika
Konferenciji su prisustvovali i vodeći stručnjaci, visoki predstavnici Evropske komisije, Evropskog parlamenta, Uneska i drugih relevantnih intitucija, ali predstavnici naučnih institucija, naučnih fondacija, regulatornih tela, industrije, organizacija civilnog društva, medija i drugi.
Na konferenciji su govorili neki od najistaknutijih eksperata u ovoj oblasti: Dorijan Karacas, Direktor sektora za etiku i naučni integritet, Evropska komisija, Džim Dratva, Direktor Evropske grupe za etiku u oblasti nauke i tehnoloških inovacija, Evropska komisija, Džulijan Kinderlerer, profesor emeritus Intelektualne svojine, Univerzitet u Kejptaunu, Dafna Fajnholc, Predsedavajuća Sektora za bioetiku i istraživačku etiku, UNESKO, Lauri Kanerva, šef istraživačkog tima Fejsbuka, kao i mnogi drugi.
Između ostalog na konferenciji se diskutovalo o tome zašto etika predstavlja izazov za nauku, govorilo se i o evropskim kao i o nacionalnim politikama u oblasti istraživačke etike, kao i trenutnim problemima u ovom domenu istraživanja.
Osim toga, tokom panel sesija, učesnici su diskutovali o etičkoj proceni istraživanja u oblasti medicine, društvenih, prirodnih nauka, u IT sektoru, inženjerstvu i industriji. Takođe, jedna od sesija bila je posvećena novinarima i medijima.
Tokom konferencije, partneri SATORI projekta predstavili su jedinstveni okvir – dokument – namenjen za etičku procenu naučnih istraživanja i inovacija, kao i prvi međunarodni pred-standard koji se bavi unapređenjem rada etičkih komiteta i etičkom procenom uticaja istraživanja na društo u celini.
Konzorcijum okupljen oko projekta SATORI, koji čini 16 institucija iz čak 12 zemalja, među kojima je i Centar za promociju nauke. Tokom prethodnog perioda partneri su razvijali opšti okvir, ali i skup specijalizovanih alata za različite tipove institucija, kao i za raznovrsne naučne discipline.
Osim SATORI konferencije, Centar za promociju nauke je krajem prošle godine organizovao završnu konferenciju evropskog projekta RRI Tools za region Jugoistočne Evrope. Kao podsetnik, pogledajte video zapis sa konferencije Responsible Research and Innovation Tools for Better Societies održane 16. decembra 2016. u Beogradu.
Istražite više o finalnoj SATORI konferenciji