CPN organizuje konferenciju o etičkim pitanjima u Briselu

CPN organizuje konferenciju o etičkim pitanjima u Briselu

18. septembar 2017.[:]

Centar za promociju nauke rukovodi organizacijom jedne od najvećih i najvažnijih konferencija u oblasti istraživačke etike, koja se održava u Briselu, u ponedeljak i utorak, 18. i 19. septembra

Centar za promociju nauke, kao jedan od partnera SATORI projekta, rukovodi organizacijom velike međunarodne konferencije SATORI, koja se održava u Briselu, u ponedeljak i utorak, 18. i 19. septembra. Ova konferencija biće jedna od najvećih i najvažnijih događaja u ovoj oblasti, a baviće se najnovijim trendovima u oblasti etičke procene istraživanja i tehnoloških inovacija. Konferencija će poslužiti kao glavno polazište za razvoj i unapređivanje etičke procene naučnih istraživanja i inovacija u Evropi i šire.

Konferencija će okupiti vodeće stručnjake u oblasti istraživačke etike, visoke predstavnike Evropske komisije, Evropskog parlamenta, Uneska i drugih relevantnih intitucija. Konferenciji će prisustvovati istraživači, predstavnici naučnih fondacija, regulatornih tela, industrije, organizacija civilnog društva, medija.

Na konferenciji će govoriti neki od najistaknutijih eksperata u ovoj oblasti: Dorijan Karacas, Direktor sektora za etiku i naučni integritet, Evropska komisija, Džim Dratva, Direktor Evropske grupe za etiku u oblasti nauke i tehnoloških inovacija, Evropska komisija, Džulijan Kinderlerer, profesor emeritus Intelektualne svojine, Univerzitet u Kejptaunu, Dafna Fajnholc, Predsedavajuća Sektora za bioetiku i istraživačku etiku, UNESKO, i mnogi drugi.

Tokom konferencije će biti i predstavljeni rezultati SATORI projekta, a učesnici će, između ostalog, pokušati i da odgovore na pitanje: koliko je etična evropska nauka? Nakon gotovo četiri godine intenzivnog rada, tim okupljen oko evropskog FP7 projekta SATORI razvio je jedinstveni okvir – dokument – namenjen za etičku procenu naučnih istraživanja i inovacija. Ovaj dokument je razvijan za potrebe naučne zajednice, donosioca odluka, ali i drugih zainteresovanih strana naučnih istraživanja.

„Da bi se moglo govoriti o kvalitetu istraživanja i etičkoj proceni samog procesa, ali i rezultata istraživanja, neophodno je imati zajedničke standarde“, izjavio je Filip Brej, koordinator projekta SATORI i profesor sa Univerziteta u Tventeu, Holandija.

Konzorcijum okupljen oko projekta SATORI, koji čini 16 institucija iz čak 12 zemalja, među kojima je i Centar za promociju nauke, tokom prethodnog perioda razvijao je opšti okvir, ali i skup specijalizovanih alata za različite tipove institucija, kao i za raznovrsne naučne discipline.

Ovaj dokument predlaže niz etičkih procedura i principa, relevantnih za različite tipove istraživanja poput onih koji se sprovode na ljudskim subjektima i životinjama, a odnose se i na zaštitu privatnosti podataka, zajednice ugroženih lica, održivi razvoj, naučni integritet, očuvanje biodiverziteta i poštovanje kulturnih razlika, očuvanje životne sredine, itd.

Osim toga, SATORI konzorcijum razvio je bogatu listu preporuka i smernica namanjenih pre svega donosiocima odluka u oblasti istraživačke etike koji su usmereni ka unapređivanju stanja u ovoj oblasti, kao i jačanju odgovornog istraživanja i inovacija (RRI – Responsible Research and Innovation).

SATORI konzorcijum je razvio i jedinstveni međunarodni predstandard u oblasti istraživačke etike, prvi dokument ovog tipa u svetu, koji je zasnovan na sveobuhvatnom proučavanju na stotine postojećih regulativa, standarda i drugih dokumenata, a odnosi se na sve oblasti nauke.

Konferencija će tokom dva dana okupiti preko 150 učesnika.

Tematske celine konferencije:

–       Trenutni problemi u oblasti istraživačke etike;

–       Standardi, etički okvir i metode za unapređenje etičke procene isztraživanja;

–       Metode unapređenja rada etičkih komiteta;

–       Regulative u cilju ojačavanja etičkih praksi  u EU i šire;

–       Istraživačka etika na univerzitetima, industriji, naučnim fondacijama, i organizacijama civilnog društva;

–       Istraživačka etika u oblasti društvenih i humanističkih nauka, inženjerstvu, u prirodnim naukama, medicini i IT sektoru;

–       Metode za promovisanje društvene odgovornosti u oblasti istraživanja i tehnoloških inovacija, npr. etička procena uticaja naučnih rezultata.

Istražite više o govornicima i programu konferencije:

http://satoriproject.eu/satori-final-conference/

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.