CPN u Nišu

CPN u Nišu

U svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Nišu 25. aprila održan je seminar “Značaj multidisciplinarnosti u istraživanjima”[:]

Picture1

U svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Nišu u sredu, 25. aprila 2018. godine u okviru Erasmus + projekta Re@WBC održan je seminar “Značaj multidisciplinarnosti u istraživanjima”. Govorili su: prof. dr Vesna Lopičić, prorektorka za međunarodnu saradnju UN, Nada Milošević, nacionalna kontakt osoba za Evropski istraživački savet (ERC) – Marija Sklodovska-Kiri akcije za obuku i razvoj karijere – Pametan, zeleni i integrisani transport – Nauka sa društvom i za društvo pri MPNTR, prof. dr Miroslav Trajanović, , šef Katedre za proizvodno-informacione tehnologije i menadžment Mašinskog fakulteta u Nišu, mr Svetlana Bogdanović, nacionalna kontakt osoba za informaciono-komunikacione tehnologije (ICT) pri MPNTR, prof. dr Dragana Cvetković Ilić, PMF u Nišu, Departman za matematiku, koordinatorka Re@WBC i HRS4R na UN,  dr Duško Blagojević, naučni savetnik Instituta za biološka istraživanja i predsednik Zajednice instituta Srbije, dr Milan Trifunović, Katedra za proizvodno-informacione tehnologije i menadžment Mašinskog fakulteta u Nišu.

Bilo je reči o nizu tema sa fokusom na tome na koje sve načine istraživači imaju mogućnost da se prijave na projekte, u okviru programa Horizont 2020, o EURAXESS-u pan-evropskoj mreži čiji je cilj da pomogne u stvaranju evropskog tržišta rada istraživača kroz podršku mobilnosti i razvoju karijere istraživača u Evropi. Takođe su predstavljena dva primera multidisciplinarnosti u istraživanju, projekat  ”Virtuelni koštano zglobni sistem čoveka i njegova primena u pretkliničkoj i kliničkoj praksi”, u koji su uključeni KC Kragujevac u Kragujevcu, Medicinski fakultet u Kragujevcu, Mašinski fakultet u Kragujevcu, Mašinski fakultet u Nišu, Institut za automobile “Zastava “ Kragujevac. Pored navedenih, u ovaj projekat je u istraživačkom delu uključeno još pet različitih institucija.

Drugi primer multidisciplinarnosti predsavljen je kroz projekat Globalaqa u kome učestviuje konzorcijum koji čine 21 partner iz Evrope iz 8 zemalja i još dva partnera van Evrope, a iz Srbije, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“. Jedan od glavnih ciljeva ovog projekta je analiza problema nestašice vode koji geografski pokriva više lokacija, između ostalog i sliv reke Save, a multidisciplinarni tim okuplja iz stručnjake iz najrazličitijih naučnih disciplina: hemije, biologije, ekologije, geomorfologije, hidrologije, ekonomije i sociologije, uključujući hidrološko, biofizičko i ekološko modeliranje, društveno-ekonomske nauke, posredovanje u znanju i zagovaranje politike.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.