Centar za promociju nauke je treći put učestvovao na najvećoj smotri evropske nauke – konferenciji ESOF, održanoj u Tuluzu od 9. do 14. jula 2018.[:]
Konferencija ESOF (EuroScience Open Forum – ESOF) predstavlja bijenalni skup evropske nauke u organizaciji profesionalne asocijacije koja okuplja naučnike, istraživače, naučne komunikatore i edukatore, donosioce odluka i druge profesionalce u nauci – EuroScience.
Na ovogodišnjem ESOF-a u Tuluzu učestvovao je impozantan broj od gotovo 4300 učesnika, čineći ovaj skup svakako najvećim i u organizacionom smislu a i po broju učesnika u odnosu na prethodna izdanja. Veliki kongresni centar ”Pjer Bodi”, obližnja ”Palata sportova” i dodatne sale u povezanim objektima jedva da su zadovoljavale potrebe obimnog konferencijskog programa, sa i po 12-13 paralelnih sesija u pojedinim terminima. Kako su se i raznovrsni prateći programi održavali tokom centralne nedelje ali i mesecima unapred, kao i po završetku konferencije, ne treba da čudi što je nauka u potpunosti zauzela Tuluz u 2018! S obzirom da gradu domaćinu ESOF-a posledično sledi i titula ”European City of Science”, ovo svojevrsno obeležje je izrazito korišćeno u svim reklamnim najavama, ali i u turističkoj ponudi prestonice regije Oksitanija. Zaista je izuzetan osećaj doživeti naučnu kulturu i savremene naučne sadržaje kao aktivne koncepte koji mogu da privuku publiku iz čitavog sveta!
Teško je, međutim, ispratiti, razumeti i preneti neverovatan broj programa i sadržaja koji se realizuju pod okriljem ESOF-a, a koji uključuju naučnu politiku, rubna, izuzetno napredna i inovativna istraživanja, interdisciplinarne spojeve nauke, umetnosti, društvenog angažmana, održivog razvoja i, u konačnom, naučne kulture i komunikacije. Među glavnim govornicima ove godine su bili i Karlos Moedaš, evropski komesar za nauku, Rolf-Diter Hojer, bivši direktor CERN-a, Loran Fabijus, nekadašnji premijer Francuske, i mnogi drugi.
Ove godine je primetan bio i znatno veći broj učesnika iz Srbije. Pored kolega iz medija i organizacija srodnih Centru, ove godine su prisutni bili i predstavnice dva prestižna nacionalna instituta – BioSens-a iz Novog Sada i Vinče. Posebno inspirativno je bilo učešće učenika nekoliko beogradskih škola u okviru projekta ”Đački parlament” koji je Centar za promociju nauke inicirao u Srbiji 2013. godine.
Pored bilateralnih sastanaka unutar programa za povezivanje potencijalnih partnera za evropske fondove, Centar za promociju nauke je ove godine bio prisutan i kao deo velikog evropskog projekta RRING, predvođenog Univerzitetom iz Korka, koji je na ESOF-u imao svoj štand i predstavljanje u nekoliko sesija. Projekat finansiran kroz program Horizont 2020 ima za cilj globalno umrežavanje praksi identifikovanih konceptom Odgovornog istraživanja i inovacija (RRI), i njihovo usklađivanje i trajno povezivanje sa Ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija. Iako se u okviru naučnih politika Evropske unije sprovode pripreme za promovisanje i utemeljenje naredne evropske krovne politike pod nazivom Otvorena nauka, projekti i aktivnosti unutar RRI koncepta će nesumnjivo i dalje uspešno povezivati najveći broj šire naučne zajednice u čitavoj Evropi pa i izvan nje.