U ponedeljak, 11. februara u prostorijama Collegium Hungaricum održan je naučni kafe pod nazivom Žene, naučnice, mejkerke
Ovo je prvi u nizu naučnih kafea koje Centar za promociju nauke priprema i koji će se održavati ove sezone.
Istovremeno, na ovaj način, obeležen je Dan žena i devojčica u nauci. U punoj sali Collegium Hungaricum kroz otvorenu diskusiju želeli smo da napravimo prostor za razmenu ideja o mejkers kulturi i naučnoj zajednici u Srbiji, o njenom uticaju na naučnu i umetničku scenu, i pre svega, o njenom potencijalu za budućnost. Gošće kafea bile su Aleksandra Jovanić – umetnica i programerka, Fakultet likovnih umetnosti, Univerzitet u Beogradu; Anđelka Isaković – doktorka medicine, Medicinski fakultet, Univerzitet u Beogradu; Sonja Žakula – antropološkinja, Etnografski institut SANU; Ivana Živaljević – zooarheološkinja, Institut BioSens, Novi Sad; Miljana Stojanović – hemijska inženjerka, TENFORE DOO. Diskusiju su vodile Nađa Duhaček iz Centra za ženske studije i Jelena Joksimović iz Centra za promociju nauke.
Učesnice su razgovorom podsticale devojke i žene da sebe vide kao izumiteljke, majstorke, programerke, istraživačice, umetnice, inženjerke, dizajnerke, i da vide sebe kao deo kolaborativne mejkers zajednice u Srbiji. Učesnice su imale i želele da podele puno iskustava iz sveta nauke. Ta iskustva kreću se od dilema koje fenomene istraživati, preko toga koje metodologije koristiti pa sve do onih najličnijih osećaja koji prate istraživački rad, rad u timu i posebno napredovanje u karijeri. Nešto manje se govorilo o mejkers kulturi i ženama u njoj jer je očigledno to polje u samom začetku kod nas.