Maj mesec matematike

Maj mesec matematike

Naučni klub pri Centru za stručno usavršavanje Kruševac u periodu od 09. do 31.05.2019. godine organizuje manifestaciju „Maj mesec matematike“ u okviru koje će biti realizovano niz aktivnosti namenjenih učenicima i nastavnicima kruševačkih škola

Ovog maja 2019. putujemo oko sveta u potrazi za neraskidivom vezom matematike i geografije, dve discipline koje nam, kada se prepletu, otkrivaju skrivene predele.
Manifestaciju je otvorio Nenad Stanojević, direktor CSU Kruševac, a prof. dr matematike, Miloš Petrović održao je tim povodom predavanje na temu povezanosti matematike i geografije.

Geografija je sintetička nauka, koja spaja mnoga dostignuća brojnih nauka radi objašnjavanja geografskog prostora. Ona pripada grupi prirodnih nauka, jer joj je osnovno polazište u prirodnim obeležjima geoprostora. Na predavanju je bilo reči o primeni matematike u geodeziji i kartografiji. Razmatran je problem projekcije sfere na ravan. Konačno, prikazana je primena geografskog informacionog sistema kao računarskog sistema za integrisanje, skladištenje, uređivanje, analizu i prikaz geografskih informacija.

Predavanje na temu: „Adaptacije – Alanova i Bergmanova matematika živih bića“ održale su Olivera Kolarić i Verica Sokolović.
Adaptacije biljaka i životinja na različite uslove života uvek su zanimljive učenicima. A na koji način adaptacije objašnjavaju naučnici Karl Bergman i Džoel Asaf Alan, njihov život i rad, u kakvoj su vezi zapremina i površina tela sa staništem gde žive, zašto iste vrste različito izgledaju u hladnim polarnim staništima od toplih staništa, zašto su bitne uši lisice feneke, upoznaće se učenici na interaktivnom predavanju i radionici Adaptacije – Alanovo i Bergmanovae matematika živih bića.

Tema trećeg predavanja bila je: „Matematička geografija u službi čoveka“, koje je održala Lidija Bjelica Šljivić. Matematička geografija je fizičkogeografska disciplina koja proučava Zemlju kao nebesko telo, njen položaj i kretanje u vasioni, kao i posledice tog položaja i kretanja na geografska obeležja Zemlje. Može se tumačiti kao i primena matematičkih metoda u geografiji, a na koji način se može upotrebiti u službi čoveka biće prikazano na radionici Matematička geografija u službi čoveka.

Izložba „Algoritmi od kuhinje do berze“ predstavlja algoritme koji su utkani u svaki detalj svakodnevnice. U medicini, mašinsko učenje pomaže dijagnostikovanju bolesti poput raka ili dijabetesne retinopatije; u nekim državama se sudovi oslanjaju na algoritme prilikom odlučivanja o visini kaucije, izricanju kazne ili puštanju na slobodu, društveni mediji i mreže koriste algoritme koji na osnovu naših ličnih podataka i istorije pretraživanja oblikuju vesti i oglase koje će nam predočiti. Na zanimljiv i atraktivan način, kroz 13 kratkih priča vodimo vas kroz svet algoritama u kom danas živimo.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.