Дани будућности

Дани будућности

„Дани будућности: Роботика“ представили 25 робота, 50 предавања, 45 филмова, три трибине, као и на десетине домаћих и страних роботичара

Манифестацију „Дани будућности: Роботика“, коју су организовали Центар за промоцију науке у сарадњи са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду, 24. септембра на свечаној приредби у Задужбини „Илије М. Коларца“ отворили су директорка ЦПН-а мр Александра Дрецун и декан ЕТФ-а проф. др Миодраг Поповић.

Потом се званицама у препуном Коларцу обратио и министар просвете и науке Републике Србије проф. др Жарко Обрадовић, а интересантна предавања о актуелним дометима роботике, као и роботици у Србији одржали су међународни покровитељ ове манифестације професор Ролф Фајфер и један од наших водећих роботичара професор Вељко Поткоњак.

Након ових обраћања на сцени Задужбине „Илије М. Коларца“ појавила се главна атракција манифестације – робот ASIMO. У спектакуларној представи ASIMO робот је приказао тренутна достигнућа роботике, али је указао и на будућност која долази.

Свечана сала Коларца и током наредних наступа ASIMO робота била је препуна, а одушевљена публика – углавном деца – сваки пут скандирала је дуго име овог популарног хуманоида.

 

АSIMO је такође последњих дана био на насловним страницама бројних дневних новина, гостовао је ексклузивно на Радио-телевизији Србије у емисији „ОКО Магазин“, а о њему се говорило и у бројним другим емисијама на националним и локалним телевизијама.

До краја манифестације објављено је више од 250 чланака, радио и телевизијских прилога о „Данима будућности“, роботичари су били гости најгледанијих емисија у домаћем етру, а о роботима су се писале репортаже, прилози, па чак и колумне.

Уз ASIMO робота, који своје представе изводи у Задужбини „Илије М. Коларца“, током 25. и 26. септембра, на манифестацији „Дани будућности“, све до 15. октобра, посетиоци су у Галерији Робне куће „Београд“, у Кнез Михаиловој 5, видели бројне роботе из разних крајева света, али и богат пратећи програм.

Тако је манифестација „Дани будућности: Роботика“ представила 25 робота, 50 предавања, 45 филмова, три трибине, као и на десетине домаћих и страних роботичара.

Фестивал „Дани будућности: Роботика“ организован је уз подршку угледне међународне организације – Института инжењера електротехнике и електронике (IЕЕЕ), као и Академиjе инжењерских наука Србиjе (АИНС).

Поред Електротехничког факултета Универзитета у Београду и Центра за промоцију науке, манифестацији се придружио низ научних институција, друштава, образовних установа из Републике Србије, али и велики број најугледнијих светских универзитета. Овај фестивал подржале су многе домаће и стране компаније, као и више десетина медијских партнера.

Зашто Дани будућности?

Зашто Центар за промоцију науке организује фестивале попут овог? Резултати истраживања које је током 2012. године Центар спровео у сарадњи са Филозофским факултетом и агенцијом МАСМИ, на репрезентативном узорку од 1000 испитаника, показују да се грађани Србије у великом проценту плаше научног напретка и да га не познају довољно. Међутим, чак 90 одсто грађана Србије верује како један од државних приоритета мора бити ширење научне писмености.

Узимајући то у обзир, „Дани будућности: Роботика“ су организовани у серији акција које Центар за промоцију науке спроводи са идејом изградње друштва заснованог на знању. Повод за покретање манифестације посвећене будућности је ширење научне писмености међу грађанима Србије, као и очигледна потреба да се друштво које је традиционално посвећено прошлости заинтересује и покрене ка технолошком напретку.

У писмености лежи и први корак ка будућности. Путовање кроз свет робота, кроз њихове успоне и падове, непрекидно је обележено идејом будућности. То је дугачак пут кроз суочавање са изазовима које доносе наука и развој технологије, али и са надама хиљада истраживача и разноврсним стремљењима која једина воде ка будућности.

Истражите више на www.danibuducnosti.rs.

 

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.