Radionica naučnog novinarstva

Radionica naučnog novinarstva

Naučni novinari Centra za promociju nauke prisustvovali su radionici naučnog novinarstva Balkan science journalism school, održanoj 5. aprila 2019. godine, u prostorijama RTS-a

U organizaciji Evropske komisije, Centra za etiku u nauci i novinarstvu i Balkanske mreže naučnih novinara u prostorijama RTS-a održana je treća po redu radionica pod nazivom Balkan science journalism school u kojoj su učestvovali naučni novinari Centra za prociju nauke Anđela Mrđa i Đorđe Petrović.

Učesnike je na samom početku pozdravila novinarka RTS-a i potpredsednica Svetske federacije naučnih novinara Milica Momčilović, a potom se prisutnima obratio urednik Obrazovno-naučnog programa Radio-televizije Srbije Ilija Cerović.

Dobrodošlicu su takođe poželeli Mićo Tatalović, naučni novinar i urednik u časopisu Nature, i naučni novinar Fabio Turone.

Na samom početku radionice Marton Hajdu, zadužen za komunikacije u Evropskoj komisiji, upoznao je učesnike sa radom ove institucije, kao i sa radom Istraživačkog centra Evropske komisije, na čijoj stranici novinari mogu besplatno pristupiti korisnoj bazi podataka.

Potom je Kjara Savijane govorila o programu predstojećeg EuroScience Open Forum-a, koji će se održati od 5. do 9. jula 2020. godine, u Trstu.

Nakon kratke pauze radionicu su nastavili Mićo Tatalović i Fabio Turone, koji su govorili o naučnom novinarstvu, njegovom značaju, tehnikama pisanja naučnih članaka i dali nekoliko saveta koji bi naučnim novinarima mogli da pomognu prilikom odabira teme.

Potom je održan godišnji skup Balkanske mreže naučnih novinara (Balkan Network of Science Journalists), a nakon njegovog završetka usledila je jednočasovna vođena tura kroz prostorije Radio-televizije Srbije.

Nakon toga je Mićo Tatalović, kao jedan od urednika časopisa Nature, tokom kratkog interaktivnog predavanja učesnike upoznao sa različitim tehnikama pronalaženja relevantnih vesti za britanske i američke naučne medije.

U nastavku radionice, frilens naučne novinarke iz Rumunije i Grčke podelile su sa učesnicima svoje iskustvo i ukazale im na bitne aspekte rada za inostrane medije, nakon čega je usledilo kratko predavanje o naučnom televizijskom novinarstvu i izlaganje naučnog novinara iz Crne Gore Ivana Čađenovića o izveštavanju o nauci i životnoj sredini.

Novinar Milan Ilić osvrnuo se na temu frilens novinarstva i načine pronalaženja relevantnih tema za domaće medije.

Za sam kraj, organizatori radionice, Fabio Turone i Mićo Tatalović, upoznali su prisutne sa budućim projektima i radionicama, kao i sa pojedinostima predstojećeg EuroScience Open Forum-a u Trstu.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.