Како продужити живот?

Како продужити живот?

25. јануар 2013.

Изложба Гласам за науку, о десет отворених питања савремене науке, завршава се трибином „Kако продужити живот?“, која се одржава у среду, 3o. јануара, у 18 часова, у оквиру програма Научног клуба ЦПН-а посвећеног теми која је међу посетиоцима изазвала највише пажње

Током изложбе Гласам за науку, коју је ЦПН поставио у Галерији науке и технике САНУ од 15. до 30. jануара, посетиоци су бирали најзанимљивије нерешено питање науке. До сада је гласало више од 12.000 људи, а убедљива већина се определила за тему „Како продужити живот“, за коју је гласало око 3000 посетилаца. Поред ове, велико интересовање су изазвале и теме „Како мозак мисли?“ и „Од чега је настао живот?“.

Инспиpисана листом нерешених научних мистерија енглеског научног писца Филипа Бола, изложба представља десет отворених тема којe ће у будућности променити свакодневицу људи. Циљ трибине која се одржава у среду, 3o. јануара, у 18 часова, у Галерији науке и технике САНУ, свакако није да се добије коначан одговор на одувек интригантно питање о могућности продужења људског живота, али ће ова тема бити осветљена из разних углова. Учесници су угледни и успешни научници млађе генерације из Србије који се баве не само медицином него и другим областима науке, од астрономије до хуманистике:

·         Проф. др Милан М. Ћирковић,  научни саветник Астрономске опсерваторије у Београду, ванредни професор Физичког факултета у Новом Саду, истраживач-сарадник Института за будућност човечанства при Филозофском факултету Оксфордског универзитета

·         Др Александaр Богојевић, виши научни сарадник Института за физику у Београду

·         Проф. др Радослав Пушић, професор на Катедри за оријенталистику Филолошког факултета Универзитета у Београду и директор Института „Конфуције“

·         Др Владимир Живковић, патолог на Медицинском факултету Универзитета у Београду

·         Др Мирко Ђорђевић, еволутивни биолог

На трибини ће се, уз анализу самих резултата гласања, посебно говорити о утицају који медицина има на продужење животног века данас, о антиоксидансима, генима, еволуцији, другим врстама живота, од вештачког до ванземаљског, о улози и значају теме продужења живота у историји науке, о његовим ефектима на културу и људску мисао. Уз то, саговорници ће тему осветлити из угла појединца – шта да чини и како да се према њој постави у свом животу, као и из угла науке – на који начин се ове теме обрађују у научном контексту.

Након ове трибине, посетиоци изложбе у Галерији науке и технике САНУ ће дан касније, 31. јануара, моћи да учествују и у програму Science Online 2013, поводом ког Центар за промоцију науке организује први Watch Party у Београду.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.