Разговор о програму Хоризонт Европа

Разговор о програму Хоризонт Европа

Делегација Европске уније у Србији, уз подршку националне Привредне коморе, организовала је 22. априла први вебинар посвећен новом ЕУ оквирном програму за науку и истраживања – Хоризонт Европа

Девети оквирни програм Европске уније за истраживања и иновације – Хоризонт Европа – наставља добро утабаним путем својих претходника доносећи, ипак, бројне новине, преусмеравања и прилагођавања измењеним околностима, новим реалностима и нарастајућим друштвеним изазовима. Kада је у питању однос науке и друштва, нови програм раскида са претходним, наменски развијаним целинама у покушају да некада појединачне, независне теме и позиве интегрише унутар „кластера“ и „мисија“ као новоуспостављених приступа. Хоризонт Европу стога прате и унапређене научне политике, уз готово опипљиву позицију Циљева одрживог развоја и сродних концепата и докумената Уједињених нација.

Евидентно је и настојање Европске комисије да поједностави правила финансирања за пројекте од значаја за развој Европе, као и да синергетски обједини различите програме и моделе финансирања. Практична примена оваквог приступа може се видети у програму за финансирање истраживања и иновација у периоду од 2021. до 2027. године. Хоризонт Европа са буџетом од 95,5 милијарди евра доноси нова правила игре када је финансијска имплементација пројеката у питању.

Током вебинара говорило се и о позиву за EIC Pathfinder, који је отворен у оквиру новог сегмента – Европског иновационог савета (European Innovation Council). Позив је намењен компанијама и/или истраживачким организацијама у раној фази развоја нових производа, услуга или пословних модела. Траже се иновативне идеје, а претходно искуство и референце тимова који аплицирају нису неопходни.

Добривоје Лале Ерић, руководилац Сектора за међународну сарадњу ЦПН-а, говорио је о везама претходних и новог оквирног програма, сродним политикама и успостављеним циљевима Европске уније. Посебно су представљена искуства и резултати у оквиру рада на Х2020 пројекту RRING, с нагласком на припреми и предаји првог националног извештаја на Унескове Препоруке о науци и научним истраживачима.

На вебинару су говорили:

  • Добривоје Лале Ерић, руководилац Сектора за међународну сарадњу Центра за промоцију науке,
  • Марија Шола Спасић, менаџерка пројеката Електротехничког факултета Универзитета у Београду,
  • др Горан Стојановић, редовни професор на Kатедри за електронику, Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду,

уз модерацију Александра Обрадовића, стручњак за комуникације у ЕУ делегацији.

 

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.