Globalni samit projekta RRING

Globalni samit projekta RRING

Dvodnevni virtuelni samit predstavio je ključne zaključke i rezultate projekta RRING fokusiranog na globalnu mrežu aktera u širokom spektru društveno odgovorne nauke

Projekat RRING (Responsible Research and Innovation Networked Globally), finansiran kroz EU program Horizont 2020, sproveo je niz aktivnosti sa ciljem boljeg razumevanja i povezivanja koncepta Odgovornog istraživanja i inovacija (RRI – Responsible Research and Innovation) i srodnih naučnih politika širom sveta. Projekat je, takođe, kreirao i brojne smernice i izveštaje namenjene jačanju i poboljšanju veza nauke i društva, i same istraživačke zajednice, u skladu sa Uneskovim Preporukama o nauci i naučnim istraživačima.

Na samom kraju projekta, u okviru završnog samita 19. i 20. aprila, vodeći učesnici projekta, eksterni saradnici i eksperti razgovarali su o prikupljenim podacima i saznanjima, koji su dobijeni nakon trogodišnje saradnje 23 partnera i desetak pridruženih organizacija. Aktivnosti projekta pokazale su da je potrebna bolja povezanost među svim zainteresovanim stranama u nauci i tehnologiji, usmerena na javne politike i proces donošenja odluka. Neophodno je zajedničko delovanje kako bi se poboljšali aspekti poput javnog angažmana, otvorenog pristupa nauci, rodne ravnopravnosti, etike i naučnog obrazovanja, kao i da nauka i tehnologija aktivnije doprinose postizanju Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija (SDGs – Sustainable Development Goals).

Centar za promociju nauke, kao inicijalni partner projekta, bio je zastupljen u dve sesije. Đurđa Timotijević, saradnica Centra, predstavila je proces i rezultate pripreme nacionalnog izveštaja na Uneskove Preporuke, realizovanog u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kroz namenski kreiranu radnu grupu istraživača i eksperata. Dobrivoje Lale Erić, nacionalni rukovodilac projekta, učestvovao je u panel razgovoru posvećenom vrednovanju i mogućnostima koje u budućnosti nose Uneskove Preporuke, kao globalni standard odgovorne, društveno orijentisane nauke.

Formalnim krajem projekta, RRING zajednica postaje otvorena mreža koja širi i deli ideje Odgovornog istraživanja i inovacija. Članovi mreže trenutno dolaze iz preko 60 zemalja, uključujući i Srbiju. Kroz obuke koje organizuje, razmenu znanja i umrežavanje, RRING zajednica neće podržati samo nacionalne procene i izveštavanja u okviru Uneskovih Preporuka, već će omogućiti i razmenu praksi i znanja na globalnom nivou, tražeći načine za poboljšanje, primenu i razvoj posebno dizajniranih alata.

Više informacija o RRING projektu i mreži možete videti na ovom linku.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.