SALL – Oтворене лабораторијe у школама у Инђији и Турији

SALL – Oтворене лабораторијe у школама у Инђији и Турији

Од септембра ове године ЦПН учествује у пројекту Школе као отворене лабораторије (Schools as living laboratoriesSALL). SALL повезује локалне заједнице са школама, истраживачким институцијама, органима локалне самоуправе или невладиним организацијама око проблема у вези са системом исхране. 

 У оквиру овог пројекта Центар за промоцију науке успоставио је две отворене лабораторије у школама које су наши главни локални партнери. У Инђији, у ОШ „Петар Кочић“ Љуково настао је школски пројекат WanderLab, док је у Кучеву, односно у Турији, у оквиру ОШ „Вељко Дугошевић“ настао пројекат TurijaLab. Оба пројекта представљена су на виртуелном састанку свих европских школа које учествују у SALL пројекту, 7. јуна 2021. године. Презентације SALL школа из Србије биле су веома запажен део програма који је укључио 20 презентација са учешћем школа из чак девет европских земаља и кроз три временске зоне. Размене идеја међу школама, као и прилика да се различите школе представе и упознају најзначајнији је аспект овог сусрета и тиме је успостављен одличан темељ за наше будуће сарадње. 

WanderLab у малој школи у Љукову поред Инђије истражује проблем органског отпада и покушава да подстакне децу да сазнају више о лековитим биљкама, као и да проводе више времена на отвореном. Тако је настала идеја о производњи чајева у овој школи. Овај пројекат спроводи група деце уз координацију школске педагошкиње Тијане Ђуричић, а са учитељицом Јеленом Живковић, локалним ланцем продавница Зам, НВО Етнодом Гороцвет и Институтом за јавно здравље Нови Сад. Они су посадили школску башту чаја, успоставили компостиште и развијају дизајн паметне сушаре у дворишту у оквиру учионице на отвореном. Бајковиту видео-презентацију њиховог тима, којом вас позивају на чајанку са Алисом у WonderLab-у, можете погледати на овом линку

 TurijaLab у сеоској школи у Турији поред Кучева бави се утицајем климатских промена на узгој хране у овом крају. Школски тим чине директорка Јелена Живановић, наставница Санела Анкић и наставник Небојша Илић, заједно са ђацима ове школе, инжењером информационих технологија Филипом Илићем, Општинским секретаријатом за пољопривреду, Институтом за јавно здравље Пожаревац и НВО Ентузијасти Кучева. Овај тим је осмислио прототип софтвера који податке о узгоју хране у Турији комбинује са подацима Републичког хидрометеоролошког завода и НАСА о климатским променама на овом подручју и предлаже пољопривредницима којим биљкама да се посвете у односу на временске услове који се очекују током године садње. Исти софтвер користиће за планирање и узгој школске паметне баште, чији је циљ одржива производња здраве хране за школску кухињу. Видео-презентацију овог истраживачког пројекта можете погледати на овом линку

  Пројекат SALL је финансиран из програма Европске уније за истраживање и иновације Хоризонт 2020 у оквиру споразума о гранту бр. 871794.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.