Art+science+makers lab

Art+science+makers lab

U okviru obrazovnih programa ovogodišnje manifestacije art+science Svetovi veštačke  inteligencije sprovedena je i posebna laboratorija namenjena đacima srednjih škola u Srbiji pod nazivom art+science + makers lab, a u saradnji sa Fondacijom „Divac“. Ovaj deo programa doneo je novu energiju i ideje u Centar za promociju nauke, a naučno-umetnički radovi koje su mladi napravili u Mejkers spejsu i izložili na kraju programa iznenadili su i svojom kompleksnošću i kvalitetom. 

Oko dvadesetoro mladih ljudi iz različitih srednjih škola u Beogradu i Srbiji okupili su se oko teme veštačke inteligencije. Ovu temu istraživali su praveći interaktivne instalacije koje povezuju umetnička i naučna istraživanja. Povezuju eksperiment sa kritičkim osvrtom na društveno relevantne teme u vezi sa veštačkom inteligencijom. Tokom pet sedmica oni su se susreli sa autorskim timovima, čiji su radovi bili deo ovogodišnje art+science izložbe u Muzeju nauke i tehnike. U razgovoru sa njima saznavali su o ovoj važnoj temi, ali i sasvim inovativnim načinima istraživanja i stvaranja. Program je organizovao tim CPN-a koji su vodile Jelena Joksimović i Mirjana Utvić, a u kom su bile i naučne demonstratorke: Brankica Avramovska, Anđela Šaber, Natalija Naumović, Jovana Obradović, Milena Milovanović i naučni demonstrator Filip Miletić. Timovi su formirani nakon prvog susreta sa mladima i oni su zatim formulisali i izveli svoje projekte u periodu od mesec dana.

U izuzetno živoj atmosferi, svake subote, ali i radnim danima, u Mejkers spejsu koristile su se bušilice, cirkulari, 3D štampači, laseri, lemilice, četkice, tempere, čuli su se kucanje, testerisanje, smeh i muzika. Timovi su veoma posvećeno sarađivali, istraživali, stvarali otkrivajući koje se strašne i izvanredne mogućnosti otvaraju čovečanstvu zahvaljujući veštačkoj inteligenciji. Program je u celosti prevazišao očekivanja učesnika, ali i nas organizatora, i pokrenuo lavinu stvaralačke energije.

Nastalo je pet instalacija koje govore o: odnosu vizuelnih umetnosti i veštačke inteligencije (AI galerija); odnosu ljudske i veštačke inteligencije u muzičkom stvaralaštvu (Bitka za harmoniju); problemu prikupljanja i korišćenja naših ličnih podataka na društvenim mrežama (Jane Doe’s data profile); emocijama koje društvene mreže u nama izazivaju, ali i kombinovanju virtuelne i analogne vizualizacije (Dnevnik emocija); i konačno, razvijen je i rad koji se bavi korišćenjem veštačke inteligencije u video-nadzoru i pravom na privatnost koje je time ugroženo (No privacy).

Izložba ovih radova otvorena je u okviru postojeće izložbe art+science Svetovi veštačke inteligencije23. oktobra, kao događaj kojim je obeležena završnica manifestacije. Katalog izložbe art+science+makers lab-a možete pronaći na ovom linku. 

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.