Završen zimski DNK 2022

Završen zimski DNK 2022

Ovogodišnji zimski Dečji naučni kamp, koji je i ovoga puta okupio školarce iz čitavog
regiona, završen je u petak, 21 januara

DNK smo, kao i obično, organizovali zajedno sa Odeljenjem za kulturu Ambasade Mađarske Kolegijum Hungarikum Beograd, i trajao je nedelju dana, od 17. januara. Usled rasplamsale pandemije, kamp smo organizovali u virtuelnom prostoru, na koji smo se navikli u prethodnom periodu.

Tokom ovog kampa uronili smo u svet društveno-humanističkih nauka. Uspeli smo makar da zagrebemo u ovaj neverovatan svet kroz filozofiju, pedagogiju, antropologiju i psihologiju, pokušavajući da odgovorimo na pitanje „Kako se otkriva svet?“ Na kamp se prijavilo preko 170 dece, ali kao i do sada, na to se može dodati poneki mlađi brat ili sestra, najbolja drugarica, komšinica, mama, tata, tetka ili baka… A mogu se i oduzeti svi oni koji, nažalost, nekada ne uspeju da se uključe na video-pozive ili oni koji su tokom kampa dobili temperaturu. Virtuelni format Dečjeg naučnog kampa ostaje veoma dragocena prilika da mislimo o nauci uz decu iz svih krajeva Srbije, ali i šire, mada svi jedva čekamo priliku da se i uživo družimo i učimo.

Pokušali smo da otkrijemo kako se to saznaje svet, iz ugla nas samih i iz ugla našeg društva, ali i iz ugla naših kućnih ljubimaca. Svakog dana kampa postavljali smo po jedno istraživačko pitanje: „Šta je igra?“, pa smo se bavili etnografskim posmatranjem, intervjuima, posmatranjem sa učestvovanjem da bismo otkrili koliko su igračke fer, koliko su igrališta fer i ko se sve i kako može igrati na njima. Kada smo se zapitali „Gde stanuje moć?“ u jednom pažljivo isplaniranom socijalnom eksperimentu zamenili smo se sa roditeljima i osetili kakvu moć gubimo, a kakvu dobijamo takvom ulogom. No roditelji su ovo, naravno, iskoristili da pokažu i kakve sve odgovornosti idu uz određenu moć. Na filozofsko pitanje „Šta je dobro a šta loše?“ nismo sigurni da smo odgovorili, ali smo se baš zapitali oko toga šta je čovek, šta ga čini specifičnim, kada prestaje nečije postojanje i kakve tragove za to pitanje možemo pronaći u filozofskoj šetnji. Malo nas je zabrinula misao da postoji toliko mnogo različitih perspektiva u filozofiji. A dan koji smo počeli pitanjem „Šta psi mogu da nam kažu?“ proširio se sve do toga da li tarantule imaju ličnost, koliko su stidljivi morski prasići, a koliko ježevi, pa i kako se može dokazati da li nas ljubimci vole. Na kraju smo imali i mentalni eksperiment u kome smo pravili gradove za određene vrste životinja, bilo je tu i pasa gradonačelnika i spa centara za hrčke, ali možemo vam reći da u tim gradovima gotovo i da nema ljudi. Zaključili smo da bi  svet bio mnogo manje zagađen kada bi bio po meri životinja. U pomoć u otkrivanju odgovora i pitanja smo pozvali naše dežurne naučnice i naučnike, koji su tokom prvog dela dana na kampu razgovarali sa decom putem grupnog video-poziva. O tome kako učimo kroz igru, razgovarali smo sa Nevenom Mitranović, doktorandkinjom sa Odeljenja za pedagogiju Filozofskog fakulteta. U svet filozofije i razmišljanje o tome kako se uopšte može saznavati svet uveo nas je dr Predrag Krstić sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju. O tome šta je zapravo moć i ko je ima, a ko osvaja, pričali smo sa dr Biljanom Stanković sa Odeljenja za psihologiju Filozofskog Fakulteta, dok smo o odnosu ljudi i životinja razgovarali sa antropološkinjom dr Sonjom Žakulom iz Etnografskog instituta.

Deca su svakog dana dobijala istraživačke zadatke na kojima smo radili i koje smo delili u Vajber zajednicama, a potom, svake večeri od 20 časova organizovali smo kviz „Velikih ideja“, sa temom dana u pokušaju da saberemo utiske i sva naša otkrića međusobno povežemo. Poslednji dan iskoristili smo za rekapitulaciju. Napravili smo virtuelni maskenbal, gde smo se obukli kao pojmovi i nauke koje smo sretali tokom kampa. Od senki iz Platonove pećine, preko vladarskih moći, pedagogije, ali i same igre pa i superherojske moći i zapetljanih filozofskih misli, svako je imao priliku da predstavi svoj kostim. Bila je to i svečana i naučna konferencija-maskenbal, slavlje i učenje u čast još jednog uspešnog Dečjeg naučnog kampa.

Tim koji je sproveo ovogodišnji zimski Dečji naučni kamp čine: Jelena Joksimović i Boris Klobučar iz Centra za promociju nauke, i naučni demonstratori Žarko Petrović i Dejan Stević, kao i naučne demonstratorke Milica Dodić, Tatjana Radaković, Dijana Konjuhovac, Katarina Draginić, Milica Milošević, Antonina Marković i Sofija Isailović.

 

 

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.