U utorak, 20. septembra, održan je prvi naučni kafe o etičkim izazovima novih tehnologija koji je Centar za promociju nauke realizovao u saradnji sa Radio-televizijom Srbije, u sklopu međunarodnog projekta TechEthos.
Učesnici kafea „Etika i digitalna proširena realnost“ u RTS Klubu bili su dr Mašan Bogdanovski, vanredni profesor na Odeljenju za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu i Filip Banković, izvršni direktor za razvoj inostranih tržišta i izvršni direktor za razvoj tehnologija kompanije „Roaming Networks“, dok je razgovor moderirao Ivan Umeljić iz Centra za promociju nauke, nacionalni koordinator projekta TechEthos.
Publika koja je u potpunosti ispunila prostorije RTS kluba u Svetogorskoj ulici, tokom 90 minuta programa, imala je priliku da od vrsnih stručnjaka sazna više informacija o digitalnoj proširenoj realnosti, upozna se sa pojmom imerzivnosti, ali i da postavi pitanja i uključi se u polemiku u vezi sa etičkim problemima prouzrokovanih razvojem tehnologije digitalne proširene realnosti, upotrebom digitalnih asistenata i sličnih programa za obradu prirodnog jezika.
Drugi naučni kafe održava se 21. septembra od 17 časova, tema je „Etika i klimatski inženjering“, a gosti RTS kluba o ovoj temi moći će da porazgovaraju sa dr Vladimirom Đurđevićem, vanrednim profesorom meteorologije na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i dr Majom Ćirić, nagrađivanom nezavisnom kustoskinjom i umetničkom kritičarkom. Moderator drugog naučnog kafea je dr Petar Laušević iz Centra za promociju nauke.
Fotografije: Marko Risović