Predstavnice Centra za promociju nauke učestvovale su u društvenom dijalogu Uključivanje žena i devojaka u tehnološke i društvene inovacije – izazovi u razvoju institucionalnog okvira u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Povod za održavanje dijaloga su aktivnosti u oblasti razvoja institucionalnog okvira za uključivanje žena i devojaka u tehnološke i društvene inovacije za period od 2021. do 2030. godine. Žene su trenutno u manjem broju zastupljene u nauci, te uprkos porastu broja obrazovanih, teško otvaraju vrata naučnih ustanova, a još teže stižu do priznanja i vodećih položaja u nauci, zbog čega se ovoj temi pridaje poseban značaj.
U toku društvenog dijaloga Uključivanje žena i devojaka u tehnološke i društvene inovacije – izazovi u razvoju institucionalnog okvira istaknuta je posebna uloga žena u visokoobrazovnim i naučnim institucijama i njihovom društvenom i ekonomskom statusu, dok su učesnici dijaloga razmenili iskustva i mišljenja o većoj rodnoj vidljivosti i predstavljanju na putu javnog integriteta. Iako su znanje, moć znanja i dostignuća neosporni, žene se u javnom diskursu izostavljaju pod uticajem tradicionalnih obrazaca rodnih uloga.
Debata o razvoju institucionalnog okvira za uključivanje žena i devojaka u tehnološke i društvene inovacije je polazna osnova za sagledavanje trenutnog stanja u ovoj oblasti i svih aspekata koji vode jačanju integriteta i unapređenju položaja žena i devojčica u tehnološkim i društvenim inovacijama.
V.d. Centra za promociju nauke dr Marjana Brkić otvorila je panel naglasivši da kod mladih treba raditi na osvešćivanju rodnih stereotipa, kao i da je izuzetno važno razvijati dodatne programe koji ohrabruju devojčice da učestvuju u STEM disciplinama. Katarina Stekić, savetnica pri Sektoru za međunarodnu saradnju, iznela je potom rezultate projekta Hypatia, kao i istraživanja u okviru projekta STEM it like a girl, gde je pokazano koliki je značaj doprinosa žena u nauci na koje mlade devojke mogu da se ugledaju. Ostale govornice su objasnile kakvo je stanje u preduzetništvu i kakvi su pravni okviri na koje žene mogu da se oslone, kao i sa kojim se izazovima susreću žene koje pokreću sopstvene biznise i pokušavaju da plasiraju svoje proizvode ili patentiraju svoje izume. Na samom kraju društvenog dijaloga sumirani su zaključci i predloženi su dalji koraci za unapređenje položaja žena u tehnološkim i društvenim inovacijama.
Društveni dijalog sa pratećim materijalima može se u celini pogledati na YouTube kanalu Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Foto: Zoran Petrović, NITRA