„Најближи свемиру – Парк тамног неба Видојевица”

„Најближи свемиру – Парк тамног неба Видојевица”

У организацији Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Центра за промоцију науке, Астрономске опсерваторије у Београду и Града Прокупља, у Народном музеју Топлице у Прокупљу отворен је програм „Најближи свемиру“, који је трајао од 4. до 6. децембра.

Овај програм је обухватао низ догађаја на неколико локација; изложбу, радионице, предавања, посете самој Станици и астрономска посматрања неба, са циљем подизања свести јавности о значају Астрономске станице Видојевица. 

На отварању изложбе у Народном музеју Топлице, кроз панорамски приказ Опсерваторије представљена је Астрономска станица Видојевица, а за ову прилику изложене су и астрофотографије, начињене телескопом из Астрономске станице Видојевица, које су снимили астрономи, професионалци у истраживању ноћног неба, и склопили их у јединствену комбинацију научних чуда и уметничке лепоте. 

Путовање бескрајним просторима свемира наставило се кроз цртеже ученика другог разреда ОШ „Свети Сава“ из Београда, као и деце узраста од првог до четвртог разреда ОШ „Милић Ракић Мирко“ из Прокупља, који су под утисцима разговора са својим наставницима и обиласка Опсерваторије креирали своје радове – погледе који су колажирани у једно велико платно. Најмлађи суграђани су имали прилику да додатно искажу своју креативност и радозналост у радионици „3Д разгледница из свемира“, на којој су се упознали са Сунчевим системом и планетама.

Фото: Сања Црњански

У оквиру програма, организована је и посета Астрономској станици Видојевица за чланове Планинарских клубова из Прокупља и Ниша, студенте Топличке академије струковних студија из Прокупља, као и за представнике медија. Током посете, управник Станице, др Бранислав Вукотић, посетиоце је упознао са радом овог објекта и досадашњим резултатима његових истраживача. Посетиоци су имали прилику да изблиза погледају и упознају најмоћнији инструмент за посматрање неба код нас и један од већих у региону. Далеко од светла уличних реклама, аутомобила и расвете, телескоп који носи име нашег научника Милутина Миланковића налази се у савршеним посматрачким условима за астрономе, и аматере и професионалце.

Астрономско друштва Алфа из Ниша, заједно са др Миланом Милошевићем са Природно-математичког факултета у Нишу, средњошколцима су приближили истраживање црних рупа и звезда кроз предавање „Прве фотографије црних рупа – како видети невидљиво“ и радионицу „Наша звезда – Сунце“. Астрономске теме употпунило је и научнопопуларно предавање „Наши заборављени великани или какав смо то ми народ“, проф. др Драгана Гајића, председника овог астрономског друштва.

Др Дајана Бјелајац са Природно-математичког факултета у Новом Саду ученицима Гимназије говорила је о важности тамног неба, и указала на неопходност очувања овог непроцењивог ресурса, како за животну средину тако и за астрономски туризам. 

Према њеним речима, планина Видојевица код Прокупља има најбољу локацију за посматрање ноћног неба у Србији и представља одличног кандидата за пријем у светску мрежу паркова тамног неба.

Програм „Најближи свемиру“ представља тек почетак промоције астрономије у Топличком округу, и верујемо да ће Астрономска опсерваторија Видојевица постати централно место сусрета стручњака и заљубљеника у астрономију.

Аутор насловне фотографије: Андрија Ивановић

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.