„Najbliži svemiru – Park tamnog neba Vidojevica”

„Najbliži svemiru – Park tamnog neba Vidojevica”

U organizaciji Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Centra za promociju nauke, Astronomske opservatorije u Beogradu i Grada Prokuplja, u Narodnom muzeju Toplice u Prokuplju otvoren je program „Najbliži svemiru“, koji je trajao od 4. do 6. decembra.

Ovaj program je obuhvatao niz događaja na nekoliko lokacija; izložbu, radionice, predavanja, posete samoj Stanici i astronomska posmatranja neba, sa ciljem podizanja svesti javnosti o značaju Astronomske stanice Vidojevica. 

Na otvaranju izložbe u Narodnom muzeju Toplice, kroz panoramski prikaz Opservatorije predstavljena je Astronomska stanica Vidojevica, a za ovu priliku izložene su i astrofotografije, načinjene teleskopom iz Astronomske stanice Vidojevica, koje su snimili astronomi, profesionalci u istraživanju noćnog neba, i sklopili ih u jedinstvenu kombinaciju naučnih čuda i umetničke lepote. 

Putovanje beskrajnim prostorima svemira nastavilo se kroz crteže učenika drugog razreda OŠ „Sveti Sava“ iz Beograda, kao i dece uzrasta od prvog do četvrtog razreda OŠ „Milić Rakić Mirko“ iz Prokuplja, koji su pod utiscima razgovora sa svojim nastavnicima i obilaska Opservatorije kreirali svoje radove – poglede koji su kolažirani u jedno veliko platno. Najmlađi sugrađani su imali priliku da dodatno iskažu svoju kreativnost i radoznalost u radionici „3D razglednica iz svemira“, na kojoj su se upoznali sa Sunčevim sistemom i planetama.

Foto: Sanja Crnjanski

U okviru programa, organizovana je i poseta Astronomskoj stanici Vidojevica za članove Planinarskih klubova iz Prokuplja i Niša, studente Topličke akademije strukovnih studija iz Prokuplja, kao i za predstavnike medija. Tokom posete, upravnik Stanice, dr Branislav Vukotić, posetioce je upoznao sa radom ovog objekta i dosadašnjim rezultatima njegovih istraživača. Posetioci su imali priliku da izbliza pogledaju i upoznaju najmoćniji instrument za posmatranje neba kod nas i jedan od većih u regionu. Daleko od svetla uličnih reklama, automobila i rasvete, teleskop koji nosi ime našeg naučnika Milutina Milankovića nalazi se u savršenim posmatračkim uslovima za astronome, i amatere i profesionalce.

Astronomsko društva Alfa iz Niša, zajedno sa dr Milanom Miloševićem sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, srednjoškolcima su približili istraživanje crnih rupa i zvezda kroz predavanje „Prve fotografije crnih rupa – kako videti nevidljivo“ i radionicu „Naša zvezda – Sunce“. Astronomske teme upotpunilo je i naučnopopularno predavanje „Naši zaboravljeni velikani ili kakav smo to mi narod“, prof. dr Dragana Gajića, predsednika ovog astronomskog društva.

Dr Dajana Bjelajac sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu učenicima Gimnazije govorila je o važnosti tamnog neba, i ukazala na neophodnost očuvanja ovog neprocenjivog resursa, kako za životnu sredinu tako i za astronomski turizam. 

Prema njenim rečima, planina Vidojevica kod Prokuplja ima najbolju lokaciju za posmatranje noćnog neba u Srbiji i predstavlja odličnog kandidata za prijem u svetsku mrežu parkova tamnog neba.

Program „Najbliži svemiru“ predstavlja tek početak promocije astronomije u Topličkom okrugu, i verujemo da će Astronomska opservatorija Vidojevica postati centralno mesto susreta stručnjaka i zaljubljenika u astronomiju.

Autor naslovne fotografije: Andrija Ivanović

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.