Centar za promociju nauke, kao jedan od partnera manifestacije Vukobratovićevi dani robotike, učestvovao je u organizaciji i realizaciji panel diskusije ,,Gde su devojčice u STEM-u?”.
Trodnevna manifestacija „Vukobratovićevim danima robotike“ održana je, od 24. do 26. novembra, na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Manifestacija je posvećena je akademiku Miomiru Vukobratoviću, jednom od pionira srpske robotike. Ovaj događaj je pored takmičenje u robotici za mlade svih uzrasta i prilika za njih da se upoznaju sa različitim sadržajima u okviru STEM oblasti i inspirišu se da dalje razvijaju svoja interesovanja.
Centar za promociju nauke, kao jedan od partnera manifestacije, učestvovao je u organizaciji i realizaciji panela ,,Gde su devojčice u STEM-u?”. Panel je bio posvećen diskusiji o interesovanjima devojčica za STEM oblasti, kada one nestaju i zbog čega, kao i razmatranju potencijalnih rešenja za pružanje dodatne podrške devojčicama koje su zainteresovane za programiranje, robotiku, mašinstvo, i sl.
Panel je otvorila Jovana Vlaskalin sa podacima koje UNDP prikuplja kroz niz istraživanja o položaju devojčica i žena u STEM oblastima, uz prestavljanje programa podrške koje UNDP nudi za povećanje rodne ravnopravnosti. Tokom panela je potom Tamara Banjac (IRIDA) izložila svoje iskustvo u radu sa devojčicama kroz radionice robotike u Odžacima, gde se pokazuje da je interesovanje za robotiku kod devojčica veoma prisutno u nižim razredima osnovne škole.
Ipak, do opadanja interesovanja kod devojčica dolazi već u starijim razredima osnovne škole. Zoja Kukić (Haptic Synaptic) je predstavila ove podatke i obrazložila sa kojim se sve preprekama susreću devojčice na karijernom putu u STEM oblastima, kao i gde sve postoje ,,spoticanja” i ,,otpadanja” sa ove putanje. Katarina Anđelković (Fondacija Petlja) se nadovezala na ovu problematiku izlaganjem situacije u obrazovanju, gde se nedostatak ženskih uzora i programa koji su prilagođeni devojčicama pokazuju kao značajni nedostaci našeg obrazovnog sistema.
Katarina Stekić je potom predstavila projekte koje je CPN sproveo tokom prethodnih godina sa ciljem podizanja svesti o rodnim stereotipima i prevazilaženju rodno-zasnovanih prepreka na STEM karijernom putu (Hypatia, STEM it like a girl, FemPower, i dr.). U drugom delu panela se povela živa diskusija sa prisutnima iz publike gde su devojke iznele svoja ohrabrujuća i inspirativna iskustva, ali i nedoumice i strahove sa kojima su se suočavale na svom razvojnom putu.
Izvor naslovne fotografije: Dečiji inovacioni centar, https://dic.rs/