Centar za promociju nauke, treću godinu zaredom, od 12. do 14. decembra, organizovao je intenzivni kurs iz naučne komunikacije „Kako komunicirati savremenu nauku?“, u prostorijama Naučnog kluba CPN-a.
„Kako komunicirati savremenu nauku?“ je trodnevni interdisciplinarni kurs koji za cilj ima da razne oblike otvorene komunikacije stavi u kontekst današnje nauke i njenog značaja za društvo. Reč je o prvom specijalizovanom kursu ovog tipa, namenjenom studentima doktorskih i master studija svih oblasti, kao i mladim istraživačima u Srbiji.
Osnovni cilj kursa je da kroz zajedničku analizu praktičnih primera iz svetske naučne prakse učesnicima približi važnost efikasne komunikacije nauke u različitim domenima, kao i njene glavne alate. Neke od tema kojima se kurs bavi su:
Kako planiramo i realizujemo istraživačku ideju? Kako sarađujemo u procesu istraživanja? Na koji način komuniciramo naučne informacije različitoj publici? Odnos nauke i medija. Kako da napišemo dobar predlog projekta i dobijemo neki od evropskih grantova?
Autor kursa i predavač je dr Darko Donevski, astrofizičar i naučni komunikator. U svakodnevnim predavanjima i diskusijama učestvovali su i gosti iz različitih oblasti: dr Vernesa Smolčić (astrofizičarka i redovna profesorka na Fizičkom odseku Prirodoslovnog-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu), dr Ana Černok (geonaučnica, docentkinja na Departmanu za matematiku i geonauke Univerziteta u Trstu), Dušan Pavlović (naučni novinar i urednik naučnopopularnog internet portala „Radio Galaksija“), Milica Ninković (psihološkinja i jedna od autorki podkasta „Psihološkinje“) i Ivan Umeljić (urednik časopisa Elementi, Centar za promociju nauke).
Dr Darko Donevski je astrofizičar, pisac i naučni komunikator. Doktorirao je astrofiziku i kosmologiju na Univerzitetu Eks-Marsej u Francuskoj, a postdoktorska istraživanja je obavljao na Univerzitetu Toronto i Institutu SISSA u Trstu. Glavna oblast njegovih istraživanja je evolucija dalekih galaksija. Trenutno predvodi veliki evropski projekat „Prašina u ranom svemiru“ na institutima za astrofiziku u Trstu i Varšavi. Član je tima koji je nedavno otkrio najudaljenije jato galaksija u kosmosu. Pored istraživanja, dugi niz godina se bavi različitim oblicima naučne komunikacije. Objavio je mnogobrojne popularne naučne članke, a aktivno promoviše savremenu nauku široj javnosti u Srbiji kroz autorske eseje u časopisu Elementi. Autor je kursa iz moderne naučne komunikacije za istraživače svih profila, što je jedan od prvih otvorenih kurseva ove vrste u Evropi.
Foto: Marko Risović