U Domu kulture u Prokuplju održana je radionica pod nazivom „Postani noćni rendžer“, kojom je podržana inicijativa za osnivanje Parka tamnog neba „Vidojevica“.
Radionicu posvećenu svetlosnom zagađenju, astronomskom turizmu i zaštiti prirodne tame na području Astronomske stanice Vidojevica su vodili dr Dajana Bjelajac, docentkinja na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu i predstavnik nevladine organizacije Carpe Noctem, dr Milan Stojanović iz Astronomske opservatorije u Beogradu, i Aleksa Vasić iz Centra za promociju nauke.
Glavna tema radionice bila je kako informisati građane Prokuplja o tome na koje sve načine mogu da se uključe u inicijativu osnivanja Parka tamnog neba u njihovom gradu. Radionica se sastojala od četiri predavanja.
Na pitanje šta je svetlosno zagađenje i kako ono utiče na zdravlje i kvalitet života, dr Dajana Bjelajac objasnila je da je reč o prekomernom ili preintenzivnom osvetljenju u životnoj sredini, naročito tokom noći, što može imati negativan uticaj na ljudsko zdravlje. Prema njenim rečima, problem svetlosnog zagađenja treba rešavati, pre svega, edukacijom stanovništva, jer svi mi prirodno želimo da što više osvetlimo našu sredinu, pošto se u svetlosti i pri svetlosti lakše krećemo i lepše osećamo. Ona je navela i da astronomski turizam može doprineti razvoju ruralnih sredina uopšte, posebno ako su one zabačene i izolovane i nema nekih drugih antropogenih ili prirodnih vrednosti zbog kojih bi turisti došli.
Dr Milan Stojanović izjavio je da je Astronomska stanica na Vidojevici izdvojeno odeljenje Instituta Astronomske opservatorije u Beogradu, a odabrana je nakon obimnog istraživanja koje je sprovedeno osamdesetih godina prošlog veka, tokom kojeg su posećivani svi vrhovi i planine u našoj zemlji, tada Jugoslaviji.
Predstavnik Centra za promociju nauke Aleksa Vasić održao je predavanje „Kako promovišemo nauku“, gde su posetioci bili u prilici da čuju zašto je važno da se naučne informacije komuniciraju na adekvatan način. On je istakao važnost uključivanja građanstva u naučni proces i načine koji omogućavaju da se nauka prikaže putem različitih medija.
Po završetku radionice učesnici su od nevladine organizacije Carpe Noctem dobili sertifikat i priliku da postanu deo inicijative koja ima za cilj da osnuje Park tamnog neba „Vidojevica“. Pridruživanjem ovoj inicijativi građani će dobiti alate i edukativni materijal pomoću kog će moći da realizuju svoje ideje usmerene ka podizanju svesti o problematici svetlosnog zagađenja, kao i popularizaciji astronomskog turizma.
Inicijativu za osnivanje Parka tamnog neba „Vidojevica“ pokrenuli su nevladina organizacija Carpe Noctem, Astronomska opservatorija u Beogradu, Centar za promociju nauke i Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu.