Ove godine Centar za promociju nauke je predstavio oko hiljadu novih naučnih publikacija i organizovao 27 promocija, razgovora i panela. Tema ovogodišnjeg nastupa CPN-a na Sajmu knjiga bila je Nauka i društvo.
Međunarodni sajam knjiga u Beogradu održao se od 19. do 27. oktobra, pod sloganom „Reč je slobodna!“, a Centar za promociju nauke predstavio je izdanja naučnoistraživačkih organizacija iz Srbije, kao i svoja nova izdanja, na štandu površine 196 kvadratnih metara, koji je za ovu priliku dizajnirao Nikola Korać.
CPN je i na ovogodišnjem sajmu knjiga, na svom štandu u Hali 2a, prezentovao izdavačku delatnost 112 učesnika, među kojima su se našli naučni instituti, univerziteti, fakulteti, univerzitetske biblioteke, SANU, privatni univerziteti i fakulteti, stručna društva i zavodi. Centar je takođe izložio i svoje naučnopopularne publikacije, kao i detaljan Katalog izdanja naučnoistraživačkih organizacija Republike Srbije, koji sadrži oko 1000 naučnih publikacija objavljenih u proteklih godinu dana.
Posetioce Sajma je na štandu CPN-a, tokom ovih devet dana, čekao bogat i raznovrstan program. Naučne institucije organizovale su 27 promocija časopisa, monografija, zbornika i drugih naučnih izdanja iz različitih naučnih oblasti i disciplina: od fizike, biologije, medicine, molekularne genetike, prava, kriminalistike, pa sve do muzičke umetnosti, etnologije i srpskog jezika.
U nedelju, 20. oktobra, Institut za srpski jezik SANU predstavio je Četvrtu svesku Etimološkog rečnika srpskog jezika (Bl-Blj). Na promociji su govorili dr Marta Bjeletić, naučna savetnica Instituta za srpski jezik SANU, kao i akademici prof. dr Jasmina Grković-Mejdžor i prof. dr Aleksandar Loma.
Narednog dana, istraživači sa Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo predstavili su tematski zbornik „Trendovi u molekularnoj biologiji 4 (TMB4)“, uz nekoliko pratećih predavanja.
Fakultet muzičke umetnosti iz Beograda prezentovao je u utorak, 22. oktobra, svoja izdanja Posttonalni kontekst i narativna funkcija harmonskog jezika: Šostakovič, Hindemit, Bartok (autora Atile Saba) i Posvete: kamerna dela srpskih kompozitora posvećena triju Pokret. sv. 1. (čiji su redaktori Madlen Stokić Vasiljević, Miloš Nikolić i Maja Mihić). Nakon promocija, usledila su i koncertna izvođenja.
Istog dana, Centar za promociju nauke, u saradnji sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, predstavio je Katalog izložbene postavke Vlade Republike Srbije „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve – Zakorači u održivu budućnost“ sa 66. međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća, kao i inovativne tehnološke proizvode razvijene u okviru naučnoistraživačke zajednice i inovacionog ekosistema u Srbiji, koji su bili izloženi u okviru ove postavke. Na promociji su govorili prof. dr Miroslav Trajanović, državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, dr Nataša Obradović sa Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Predrag Stevanović sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i dr Miloš Petrović sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, a razgovor je moderirala Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke.
U sredu, 23. oktobra, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja predstavio je istraživanja sprovedena u okviru projekta PrisonLIFE, kao i niz pratećih publikacija o životu u zatvorima u Srbiji. Istog dana, održana je i promocija zbornika Univerziteta umetnosti iz Beograda Kulturna diplomatija i kulturni odnosi: saradnja, raznolikost, dijalog, koji je publikovan u saradnji sa izdavačkom kućom Clio. Na predstavljanju su govorili prof. dr Milena Dragićević Šešić i prof. dr Ljiljana Rogač Mijatović sa Univerziteta umetnosti u Beogradu, rektorka ovog univerziteta prof. dr Mirjana Nikolić i dr Aleksandra Kolaković sa Instituta za političke studije.
Sledećeg dana, 24. oktobra, Institut za filozofiju i društvenu teoriju predstavio je svoja izdanja (objavljena u saradnji sa Akademskom knjigom) Neoliberalna kultura sopstva: konstrukcija subjektivnosti u savremenim priručnicima za samopomoć, autora dr Milana Uroševića, i Priroda, duša i sreća: temelji epikurejske etike, autora dr Ivana Nišavića.
Nakon ove promocije, istog dana predstavljen je i 38. broj naučnopopularnog časopisa „Elementi“, čiji je temat posvećen odlučivanju. Na promociji „Elemenata“ govorili su dr Srđa Janković sa Univerzitetske dečje klinike Tiršova, istraživači Instituta za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Igor Živanović, dr Vanja Subotić i Miljan Vasić, kao i istoričarka umetnosti Ana Samardžić iz Muzeja primenjene umetnosti Beograd. Razgovor je moderirao Ivan Umeljić.
Za sam kraj programa, u četvrtak, Naučno-tehnološki park Niš predstavio je svoje izdanje iz oblasti preduzetništva Priručnik za startapere: korak po korak do sjajne kompanije, autora Stiva Blenka i Boba Dorfa. O ovoj knjizi govorili su dr Milan Ranđelović, direktor Naučno-tehnološkog parka Niš, Kosta Andrić, izvršni direktor i partner ICT Hub i investicionog fonda ICT Hub Venture, i Miša Živić, direktor i suosnivač kompanije Leanpay.
Sledećeg dana, Konzorcijum biblioteka Srbije za objedinjenu nabavku (KoBSON) okupio je bibliotekare iz naučnoistraživačkih organizacija kako bi predstavili svoj način rada, međusobno razmenili iskustva i družili se.
Pretposlednjeg dana Sajma, u subotu, 26. oktobra, najpre je višestruko nagrađivani nastavnik fizike iz Zaječarske gimnazije, Mladen Šljivović, predstavio Naučni kviz, omiljenu aktivnost Naučnog kluba, među srednjoškolcima iz ovog grada, a potom je Institut za fiziku predstavio je srpski prevod knjige Kosmoteoros čuvenog holandskog fizičara Kristijana Hajgensa, koji je publikovan u saradnji sa izdavačkom kućom Heliks. O izdanju je govorio dr Aleksandar Bogojević, prevodilac ovog izdanja i direktor Instituta za fiziku.
Na 67. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga nastupila su 424 direktna izlagača i suizlagača, kako domaćih tako i iz inostranstva. Ovu veliku kulturnu manifestaciju ove godine posetilo je više od 200.000 posetilaca.
Nakon završetka ovogodišnjeg Sajma knjiga, celokupan izloženi kontingent izdanja NIO, ovogodišnji Katalog izdanja NIO i izdanja Centra, dodeljeni su Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ u Beogradu.