Na poziv Udruženja internih revizora Srbije (UIRS), Ivan Umeljić iz Centra za promociju nauke i dr Vanja Subotić iz Instituta za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, održali su 11. oktobra u Jugoslovenskoj kinoteci, na 12. godišnjoj konferenciji UIRS predavanje „(Nezamenjivi): Etički izazovi upotrebe tehnologija u razvoju za procenjivanje rizika“.
Predavači su predstavili metodologiju i radionice za etičku procenu novih tehnologija koji su razvijeni u okviru Horizont 2020 projekta TechEthos (Ethics for Technologies with High Socio-Economic Impact), na kojem je jedan od partnera Centar za promociju nauke. Fokus je bio na etičkoj upotrebi tehnologija obrade prirodnog jezika i digitalne proširene stvarnosti, koje imaju sve veću primenu, ali po cenu transformacije društva i tržišta. Predavači su istakli kako etička upotreba nije rezervisana samo za krajnje korisnike, već se tiče i samog dizajna tehnologija, koji bi trebalo da omogući kontrolisanu transformaciju društva i tržišta.
Predavanje je održano u glavnom programu konferencije čija je ovogodišnja tema bila: „Pogled unapred: redefinisanje interne revizije za moderno doba“.
Cilj godišnje konferencije namenjene internim revizorima je da pruži nove uvide i znanja o savremenim praksama iz ove složene oblasti, a ove godine akcenat je bio na aktuelnim temama kao što su upravljanje rizicima, digitalne transformacije, inovacija i automatizacije, upravljanje ljudskim resursima, kao i etička pitanja u reviziji.
Učesnici ovogodišnje konferencije imali su priliku da se upoznaju sa iskustvima vodećih stručnjaka iz brojnih kompanija i institucija, poput Allianz grupe iz Minhena, Generali osiguranja Srbija, Narodne banke Srbije, Poreske uprave, Banke Slovenije, kao i da čuju izlaganje Hansa-Pitera Lerhnera, člana Međunarodnog borda za standarde u internoj reviziji (International Internal Audit Standards Board (IIASB)).