У петак, 29. новембра, у Европској кући у Београду свечано је отворена изложба „ЦЕРН – универзум открића“. Ова значајна поставка, која представља јединствену прилику да јавност ближе упозна најзначајније научне успехе Центра за нуклеарна истраживања у Женеви, организована је поводом посете делегације Европске комисије за будуће акцелераторе (REKFA) Србији и обележавања 70. годишњице оснивања ЦЕРН-а.
Изложбу су организовали Министарство науке, технолошког развоја и иновација у сарадњи са ЦЕРН-ом, Центром за промоцију науке, Физичким факултетом Универзитета у Београду, Институтом за физику Универзитета у Београду, уз подршку Европске куће. Посетиоцима су се на отварању обратили Вукашин Гроздић, државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација, др Манфред Крамер, директор Департмана за експерименталну физику у ЦЕРН-у, Данијела Вучићевић, в.д. директора Центра за промоцију науке, др Јелена Јовићевић, ванредна професорка на Институту за физику Универзитета у Београду, и Рихард Маша, шеф сектора операција Делегације ЕУ у Србији.
„Отварање ове изложбе представља значајан догађај, јер комбинује најновије технологије и најважнија научна открића последњих година. Наука увек почиње питањем, а питања су оно што покреће нашу радозналост и тежњу за открићем. ЦЕРН је институција која најбоље илуструје овај процес, јер управо кроз питања која поставља, рађају се највећа научна открића. Ова изложба је јединствена прилика да се упознамо са могућностима које ЦЕРН пружа нашим истраживачима и студентима, као и да увидимо шта све можемо да постигнемо кроз сарадњу са овом престижном институцијом. Будућност ЦЕРН-a није само у науци, већ и у међународној сарадњи. Та сарадња захтева значајна одрицања и велики труд, али награде које она доноси изузетно су велике“, истакла је Данијела Вучићевић, в.д. директора Центра за промоцију науке.
Изложба „ЦЕРН – универзум открића“ пружа посетиоцима јединствен увид у научна открића која су обликовала савремени свет – од настанка интернета и напретка у медицини, до иновативних индустријских решења која утичу на нашу свакодневицу. Посебан део поставке чини оригинални сегмент највећег акцелератора честица на свету, допремљен директно из ЦЕРН-а, који посетиоцима омогућава да се ближе упознају са једним од најфасцинантнијих подухвата у науци, технологији и инжењерству.
Програм и активности:
Изложба ће бити отворена до 20. децембра 2024. године, а посетиоци ће моћи да уживају у интерактивним експонатима и садржајима који разоткривају мистерије универзума. Сваког радног дана у 17 часова биће организовано стручно вођено разгледање изложбе, за које није потребна претходна пријава. Током трајања изложбе, биће организован и богат пратећи програм, укључујући Научни шоу сваке суботе у 11 часова, где ће научници демонстрирати основне принципе који се у ЦЕРН-у испитују кроз експерименте. За ученике основних и средњих школа биће организоване научнопопуларне радионице, кроз које ће имати прилику да истраже тајне универзума и уче о фундаменталним законима физике, као и да сазнају више о истраживањима која се спроводе у ЦЕРН-у.
Радно време изложбе:
Радним данима од 10 до 19 часова, а суботом од 10 до 15 часова.
Све додатне информације о програмима и радионицама, као и о пријавама за Научни шоу, радионице и вођене туре потражите овде
Фото: Марко Рисовић