U okviru Foruma održan je i niz panela posvećenih temama poput saradnje Italije i Srbije na polju nauke i inovacija, biomedicine i veštačke inteligencije. Jedan od panela Serbia and Italy  Italy and Serbia: Shaping a Future of Collaboration (Srbija i Italija – Italija i Srbija: Oblikovanje buduće saradnje) moderirala je v.d. direktora Centra za promociju nauke, Danijela Vučićević. Tom prilikom Vučićević je istakla da do velikih otkrića dolazi samo onda kad smo, kao istraživači i inovatori, spremni da izađemo iz svojih uobičajenih sredina. Stoga je saradnja Srbije i Italije, čiji su temelji udareni upravo ovim forumom, od ogromnog značaja za nauku u obe zemlje, rekla je Vučićević.

„Dovođenje srpskih eksperata u Italiju i italijanskih u Srbiju je upravo jedan od načina da se pokrene produktivan dijalog koji vodi do izvanrednih naučnih rešenja. Međunarodna saradnja na polju nauke postaje sve važnija u svetu koji se suočava sa brojnim nadnacionalnim izazovima, koji nisu bili toliko hitni ili evidentni na globalnom nivou pre 20. veka. Neki od tih izazova su brza urbanizacija, porast stanovništva, klimatske promene, javno zdravlje i potreba za smanjenjem siromaštva. Svaki od njih ima naučnu dimenziju, ali, što je jednako važno, svaki od ovih izazova zahteva usklađeno i koordinisano međunarodno delovanje. Jasno je da nijedna država neće moći sama da reši ove probleme“, istakla je Vučićević otvarajući debatu.

Centar za promociju nauke je na Forumu takođe predstavio i svoju Klimatsku kapsulu – eksperimentalnu, mobilnu i modularnu instalaciju koja kroz naučne činjenice, umetničke intervencije i multimedijalne sadržaje pruža posetiocima slojevitu perspektivu klimatskih promena. 

Forumu su prisustvovali i predstavnici niza drugih organizacija i institucija iz Srbije, poput Privredne komore Srbije, Sektora za javnu i kulturnu diplomatiju u okviru Ministarstva spoljnih poslova, Fonda za nauku, BIO4 kampusa, Instituta za veštačku inteligenciju Srbije, Instituta BioSens i Naučno-tehnološkog parka Niš. 

Naučni forum Italija–Srbija prvi put je održan u martu 2023. godine u Beogradu, kada je okupio vodeće stručnjake i naučnike iz Italije i Srbije u cilju jačanja saradnje i razmene znanja između dve zemlje. Tako je Forum postao platforma za razgovor o najnovijim naučnim idejama, a ujedno je i postavio čvrste temelje za buduće projekte i saradnju između Srbije i Italije. U okviru prvog Naučnog foruma potpisan je i međunarodni sporazum kojim je predviđeno finansijsko ulaganje obe strane, a sve u cilju razvoja naučnog ekosistema.