Коначна ранг-листа резултата Јавног позива за пројекте грађанских научних истраживања

Коначна ранг-листа резултата Јавног позива за пројекте грађанских научних истраживања

Центар за промоцију науке објављује коначну ранг-листу пројеката грађанских научних истраживања (ГНИ). Ова листа представља крајњи резултат другог националног јавног позива, који су заједно расписали ЦПН и Министарство науке, технолошког развоја и иновација, a који је усмерен на подршку научним истраживањима у која су активно укључени и грађани.

На Јавни позив за финансирање пројеката грађанских научних истраживања, који је трајао од 10. септембра до 10. октобра 2024. године, пристигле су 64 валидне пријаве које су поднели представници 45 различитих института и факултета широм Србије. Уз њих, у својству партнерских организација, учестовало је више од 50 организација цивилног друштва, 22 факултета и института, 13 локалних самоуправа и јавних предузећа, 30 школа и библиотека и 10 представника индустрије и привреде. Једанаест најбоље оцењених предлога пројеката биће реализовани у периоду од 2025. до 2026. године.

Коначну ранг-листу пројеката можете погледати на следећем ЛИНКУ.

Укупни буџет другог јавног позива грађанских научних истраживања износи 35.000.000,00 динара.

Пријављени пројекти обухватају разноврсне теме од великог значаја за друштво, укључујући заштиту животне средине, очување биодиверзитета, микробиологију, медицину, јавно здравље, историјско и културно наслеђе, као и области лингвистике, психологије и образовања. Сви предлози пројеката усмерени су на активно укључивање грађана и допринос постизању Циљева одрживог развоја, чиме се додатно наглашава њихова важност за унапређење квалитета живота у заједници.

Након објављивања прелиминарне ранг-листе, пристигло је осам благовремених приговора од стране подносилаца пријава. Чланови Комисије су детаљно анализирали садржај приговора, оцене пројеката и наративне извештаје. Након разматрања, утврђено је да су два приговора основана.

Циљ јавног позива био је пoдстицање сарадње између научне заједнице и шире јавности, како би се кроз заједничке активности унапредило разумевање и решавање друштвено релевантних питања. Финансирани пројекти обухватају различите области истраживања, од заштите животне средине до технолошких иновација, а њихова реализација допринеће јачању концепта грађанске науке у Србији. Ово је значајан корак ка већем укључивању грађана у научне процесе и оснаживању њихове улоге у креирању знања.

Остале активности