Konačna rang-lista rezultata Javnog poziva za projekte građanskih naučnih istraživanja

Konačna rang-lista rezultata Javnog poziva za projekte građanskih naučnih istraživanja

Centar za promociju nauke objavljuje konačnu rang-listu projekata građanskih naučnih istraživanja (GNI). Ova lista predstavlja krajnji rezultat drugog nacionalnog javnog poziva, koji su zajedno raspisali CPN i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, a koji je usmeren na podršku naučnim istraživanjima u koja su aktivno uključeni i građani.

Na Javni poziv za finansiranje projekata građanskih naučnih istraživanja, koji je trajao od 10. septembra do 10. oktobra 2024. godine, pristigle su 64 validne prijave koje su podneli predstavnici 45 različitih instituta i fakulteta širom Srbije. Uz njih, u svojstvu partnerskih organizacija, učestovalo je više od 50 organizacija civilnog društva, 22 fakulteta i instituta, 13 lokalnih samouprava i javnih preduzeća, 30 škola i biblioteka i 10 predstavnika industrije i privrede. Jedanaest najbolje ocenjenih predloga projekata biće realizovani u periodu od 2025. do 2026. godine.

Konačnu rang-listu projekata možete pogledati na sledećem LINKU.

Ukupni budžet drugog javnog poziva građanskih naučnih istraživanja iznosi 35.000.000,00 dinara.

Prijavljeni projekti obuhvataju raznovrsne teme od velikog značaja za društvo, uključujući zaštitu životne sredine, očuvanje biodiverziteta, mikrobiologiju, medicinu, javno zdravlje, istorijsko i kulturno nasleđe, kao i oblasti lingvistike, psihologije i obrazovanja. Svi predlozi projekata usmereni su na aktivno uključivanje građana i doprinos postizanju Ciljeva održivog razvoja, čime se dodatno naglašava njihova važnost za unapređenje kvaliteta života u zajednici.

Nakon objavljivanja preliminarne rang-liste, pristiglo je osam blagovremenih prigovora od strane podnosilaca prijava. Članovi Komisije su detaljno analizirali sadržaj prigovora, ocene projekata i narativne izveštaje. Nakon razmatranja, utvrđeno je da su dva prigovora osnovana.

Cilj javnog poziva bio je podsticanje saradnje između naučne zajednice i šire javnosti, kako bi se kroz zajedničke aktivnosti unapredilo razumevanje i rešavanje društveno relevantnih pitanja. Finansirani projekti obuhvataju različite oblasti istraživanja, od zaštite životne sredine do tehnoloških inovacija, a njihova realizacija doprineće jačanju koncepta građanske nauke u Srbiji. Ovo je značajan korak ka većem uključivanju građana u naučne procese i osnaživanju njihove uloge u kreiranju znanja.

Ostale aktivnosti