Затворен позив за учеснице глобалног пројекта ShakthiSAT

Затворен позив за учеснице глобалног пројекта ShakthiSAT

У петак, 13. децембра, затворен је позив за учеснице глобалног пројекта ShakthiSAT, који се реализује у сарадњи са индијским стартапом Space Kidz India. Овај међународног пројекат има за циљ да оснажи девојчице из целог света у области истраживања свемира и свемирских технологија.

Реализација програма у Србији подржана је од стране Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Центра за промоцију науке, Астрономске опсерваторије Београд и Друштва астронома Србије са својим партнерским организацијама. Активностима у реализацији програма координираће др Моника Јурковић, која представља Србију на овом пројекту.

У Србији се укупно 100 девојчица пријавило и све ће учествовати у реализацији програма, који почиње од 15. јануара 2025. године. Позив је био отворен за све заинтересоване девојчице узраста од 14 до 18 година и оне ће кроз реализацију СТЕМ радионица стицати знања и вештине из области истраживања свемира и развоја свемирских технологија. Цео програм биће одржан у онлајн формату и трајаће између 100 и 120 радних сати. Свака учесница добиће и ментора – волонтера који ће им помоћи да реше недоумице и успешно савладају постављене задатке.

Највећи број пријављених учесница долази из Београда – њих 40; из Крагујевца долази 6, Лознице 4, Алексинца, Ниша и Новог Сада по 3 учеснице; из Бора, Ваљева, Вршца, Зрењанина, Пожеге, Суботице, Чачка и Трстеника пријавиле су се по 2 учеснице, а по 1 из Веле Цркве, Бајине Баште, Врања, Јагодине, Краљева, Лесковца, Новог Пазара, Параћина, Пирота, Приштине, Руме, Свилајнца, Сокобање, Сомбора, Тополе, Срудулице и Шапца. Имамо једну учесницу која се школује у Будимпешти и 4 учеснице из Републике Српске. Већина учесница долази из средњих школа, и то 88, док из основних школа имамо 12 учесница.

Најбоља учесница овог програма из Србије постаће део тима сачињеног од 108 девојчица које ће уживо у Индији радити на пројектовању и изради сателита који ће бити лансирани са својим научним задацима. Будући задаци ових сателита биће утврђени током реализације програма.

Насловна фотографија: Nathan Anderson/Unsplash

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.