У петак, 15. новембра, у Електротехничкој школи „Мија Станимировић“ у Нишу, Центар за промоцију науке и Фондација „Ана и Владе Дивац“, уз подршку NCR фондације, организовали су обуку за наставнике СТЕМ предмета у склопу пројекта „Образовање за дигиталну економију“.
Овом приликом, са присутним наставницима смо водили дискусију о различитим могућностима интеграције неуронаука у њихове наставне активности, при чему смо разматрали како сваки предмет може имати јединствен приступ овој мултидисциплинарној области. Истакнуто је да предмети као што су биологија, физика и информатика могу приступити неуронаукама из различитих углова: биологија кроз изучавање нервног система и његове сложене функције, физика кроз мерења и анализу електричних импулса, а информатика кроз развој и примену алгоритама за анализу неуронских мрежа.
Посебна пажња посвећена је креирању и развоју нових уређаја и технологија за експерименте у неуронаукама, који би могли омогућити ученицима да директно учествују у истраживању и практичном раду. Ове технологије би укључивале примену сензора, симулатора и других иновативних алата који омогућавају разумевање неуронских процеса кроз интерактивна искуства.
Током дискусије, наставници су износили своје идеје и предлоге, што је довело до разматрања могућности заједничке изградње наставних јединица које комбинују различите научне дисциплине и охрабрују ученике на креативно и истраживачко учење.
Наставници су се упознали и са најсавременијим светским моделима наставе, као и са највећом европском онлајн заједницом за научно образовање – Scientix. Представљени су им бројни онлајн ресурси, курсеви и вебинари, који могу значајно допринети развоју интерактивне и савремене наставе.
Циљ обуке био је пружити наставницима конкретне алате и примере како да модернизују наставу кроз интеграцију технологије и иновација. Представљени су и ресурси попут онлајн курсева, вебинара и едукативних платформи, који могу подржати наставнике у даљем професионалном развоју.