Додела признања добитницима другог Јавног позива за пројекте грађанске науке

Додела признања добитницима другог Јавног позива за пројекте грађанске науке

Центар за промоцију науке и Министарство науке, технолошког развоја и иновација свечано су у Народном позоришту у Београду доделили признања пројектима који су изабрани за финансирање у оквиру другог Јавног позива за пројекте грађанских научних истраживања  у 2024. години.

На овај позив, који је трајао од 10. септембра до 10. октобра, пристигло је 64 предлога пројеката, које су поднели представници 45 различитих института и факултета из целе Србије. Уз њих, у својству партнерских организација, учествовало је више од 50 организација цивилног друштва, 22 факултета и института, 13 локалних самоуправа и јавних предузећа, 30 школа и библиотека и 10 представника индустрије и привреде.

Јавни позив имао је за циљ укључивање грађана у научна истраживања и подизање нивоа научне писмености у друштву. Са укупним буџетом од 35 милиона динара, позив је обухватио широк спектар тема од друштвеног значаја, попут заштите животне средине, очувања биоразноликости, микробиологије, медицине, јавног здравља, историјског и културног наслеђа, као и области лингвистике, психологије и образовања.

Фото: Марко Рисовић

„Грађанска научна истраживања, која је Центар за промоцију науке покренуо са Министарством науке, представљају пионирски корак у укључивању шире заједнице у научне процесе. Први Јавни позив привукао је више од 130 пријава, што је потврдило значај ове иницијативе и подстакло нас да наставимо, пружајући учесницима прилику да унапреде своје пројекте. Ове године смо примили 64 пријаве, што је значајан одзив, нарочито имајући у виду да је позив поновљен у кратком року. Ова иницијатива омогућава грађанима, локалним самоуправама и привреди да се активно укључе у истраживачке пројекте који се баве актуелним и значајним друштвеним темама. Дивно је видети како грађани постају део истраживачких процеса, доприносећи решавању друштвено релевантних питања и развоју критичког размишљања заснованог на науци. Посебно нас радује што овакви пројекти подстичу младе – данас можда учеснике својих првих истраживања, а сутра успешне научнике и истраживаче који ће обликовати нашу будућност“, изјавила је Данијела Вучићевић, в.д. директора Центра за промоцију науке.

Фото: Марко Рисовић

„Желимо да све грађане, од најмлађих до најстаријих, укључимо у науку. Идеја је да они са нашим научницима уче и изводе експерименте и да на неки начин буду подршка капацитетима научне заједнице. Ове године смо фокус усмерили на питања која су важна за све грађане, а то је достизање циљева одрживог развоја, заштита животне средине, медицина, заштита биодиверзитета. Укључивањем грађана на овај начин они могу ближе да виде који су то ефекти науке и који су њени бенефити који нам свима могу побољшати животе“, изјавила је др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација и додала да је на овогодишњем конкурсу изабрано једанаест пројеката, што је велики напредак у односу на протеклу годину.

Фото: Марко Рисовић

„Укључени су и локална самоуправа, грађани, основне школе, факултети, научници. Сви раде на пројектима. Један од пројеката је пописивање старог дрвећа са подручја Шумадије у сврху очувања и неговања биодиверзитета. Осим тога, има пројеката који ће директно помагати грађанима, попут оних о амброзији и крпељима. Животна средина и очување биодиверзитета ове године су били фокус. Осим тога, један од битнијих критеријума за избор пројеката био је тај да ли су они у складу са циљевима одрживог развоја које су донеле Уједињене нације“, истакла је министарка др Беговић и закључила да се посебан значај додељених пројеката огледа у њиховом утицању на обликовање и мењање јавних политика.

Фото: Марко Рисовић

За финансирање је одабрано 11 пројеката из Београда, Новог Сада и Бора. Ови пројекти ће бити реализовани широм Србије у периоду од 2025. до 2026. године, уз активну сарадњу са представницима цивилног друштва, еколошким и образовним центрима, истраживачким институтима, удружењима и школама, као и разним локалним и националним организацијама.

Финансирани пројекти обухватају различите области истраживања, од заштите животне средине до технолошких иновација, и имају за циљ јачање концепта грађанске науке у Србији. Ово је важан корак у укључивању грађана у научне процесе и унапређењу њихове улоге у стварању нових знања.

Фото: Марко Рисовић

 

Пројекти који су добили финансирање су:

Sacred Trees of Šumadija — Uncovering Hidden Gems of Serbia’s Botanical and Cultural Legacy (Институт за мултидисциплинарна истраживања, Универзитет у Београду)

Real-Time Monitoring and Molecular Characterization of Ambrosia Pollen Exposure through Citizen Tracking  (Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“)

Citizen Science Investigation: Assessing Quality and Understanding Abundant Biodiversity of Urban Wetlands of Three Cities in Serbia (CSI:AQUA) (Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду)

TickTrack: The Tick App to Track, Prevent, Protect (Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“)

Women Netting for Domestic Seed Treasure Revival (NEST) (Институт за кукуруз „Земун Поље“)

Co-Creation of Knowledge: Patient Associations for Rare Diseases as Active Agents in Pursuing Sustainable Development in Public Health (Филозофски факултет, Универзитет у Београду)

AQUAPHONIA – Ecoacoustics and citizen science in freshwater biomonitoring (Биолошки факултет, Универзитет у Београду)

Bean & Beetle: Citizens Unveil Genetic Diversity (Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду)

Bee is a key: Mapping and biomonitoring the population of wild pollinators across Serbia through a safe and non-invasive method (Институт за сточарство Београд)

NATUre and RAdioactivity – Walk (Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду)

Joint research on air quality in our apartments (Институт за рударство и металургију Бор).

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.