Cilj projekta Pčela je ključ – mapiranje i monitoring „divljih“ oprašivača u Srbiji, je da doprinese zdravlju oprašivača i ekosistema i održivoj proizvodnji voća u Srbiji.
Oko 80% useva zavisi od oprašivanja insektima, a smanjenje broja oprašivača zbog ljudskih aktivnosti ozbiljno ugrožava bezbednost hrane. U Srbiji se za oprašivanje useva koriste samo 4 vrste pčela, dok je preko 740 domaćih vrsta pčela, uglavnom solitarnih, i dalje slabo istraženo. Naš projekat se bavi razvojem i testiranjem nove metode za praćenje vrsta koje naseljavaju tzv. „hotele za pčele“. Angažujemo građane da prikupljaju podatke u različitim sredinama – prirodnim, urbanim i poljoprivrednim. Metoda je potpuno neinvazivna za oprašivače i sigurna za učesnike.
Korišćenjem ovog naučnog doprinosa građana, zajedno sa anketama o korišćenju gajenih oprašivača u voćnjacima, cilj nam je da mapiramo biodiverzitet oprašivača, pokrenemo akciju njihovog očuvanja i pomognemo da javnost bolje razume ulogu oprašivača u održavanju ekosistema i poljoprivredne proizvodnje. Verujemo da ćemo, osnažujući zajednice da doprinesu nauci, doprineti očuvanju oprašivača i njihove važne uloge.
Nosilac projekta:
Institut za stočarstvo Beograd
Partneri:
Gazdinstvo „Prijatelji mason pčela“,
Organizacija „Ekonaut“
Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu.
website: https://masonpcele.com/
Facebook: https://www.facebook.com/people/Prijatelji-Mason-P%C4%8Dela/100089323063895/
Instagram: https://www.instagram.com/_masonpcele_/