Dani otkrića 2011

Dani otkrića 2011

10. septembar 2011

Dani otkrića predstavljaju jedinstveni naučni kamp na kome će biti predstavljene radionice iz osam naučnih disciplina, a  osnovci će, kroz učestvovanje u zanimljivim eksperimentima, otkrivati svet koji ih okružuje. Kamp će se održati u Zadužbini „Ilije M. Kolarca“ od 12. do 23. septembra i biće otvoren za organizovane posete od 11 do 15 časova.

Učenici će na interaktivan način otkriti da naučne discipline nisu dosadne i suvoparne, već interesantne ukoliko se predstave na pravi način. Nauke o kojima ćemo učiti su sledeće:

Astronomija – Šta sve možemo da naučimo o svetu izvan planete Zemlje, kako da odredimo vreme pomoću Sunca, šta su to sazvežđa, koliko imamo godina i koliko smo teški na drugim planetama? Takođe, pravimo kometu za poneti i vodimo vas u planetarijum da posmatramo zvezde izbliza.

Matematika – Nauka koje se većina učenika plaši. Pokazaćemo da za tim nema potrebe. Zavirićemo u svet geometrije i naučiti kako da otkrijemo laž koristeći specijalne karte za dešifrovanje kodova!

Psihologija – Učenici će preuzeti ulogu eksperimentalnog psihologa i učestvovaće u psihološkim ekperimentima. Kroz različite radionice otkriće da li mogu da osete ukus kada zapuše nos, kako da izmere vreme koje je potrebno mozgu da pošalje poruku ruci da se pomeri, i biće u prilici da nauče kako se naučno istražuju fenomeni kao što su svedočenja, predrasude i konformizam.

Biologija i Biohemija – Izučavaćemo oblast mimikrije. Kako različite bube imitiraju prirodu oko sebe da bi izbegle opasnosti koje vrebaju. U svakodnevnom životu ova pojava je poznata pod nazivom kamuflaža.

Proučavaćemo DNKlogiju! Molekul DNK imaju sva živa bića i u njemu je zapisano sve: koje su nam boje oči, koliko smo porasli, da li nam prija da pijemo mleko i umemo li lepo da crtamo. Da bismo oslobodili DNK, razbijaćemo ćelijske membrane, a sakupljaćemo i ćelije sluzokože.

Arheologija – Kroz proces iskopavanja upoznaćemo se sa osnovama metodologije ove nauke, postavljaćemo hipoteze, testirati pretpostavke i tumačiti dobijene rezultate. Otkrićemo zašto su izumrli mamuti!

Arhitektura – Nauka i umetnost projektovanja i oblikovanja zgrada i drugih građevina. Učenici će graditi objekte, a takođe će imati i priliku da dizajniraju njihov unutrašnji prostor.

Fizika – Fiziku ne čine samo brojevi i formule. Putem eksperimenata ćemo vam prikazati interesantnu stranu fizike: saznaćete kako je potonuo Titanik, naučićete o čarobnoj flaši, „kartezijanskom gnjurcu“, suvim prstima i o tome ko je jači…

Hemija – Ova nauka proučava osobine supstanci, od čega se sastoje i zašto se menjaju. Kroz eksperimente, uz pomoć epruveta i rastvora, naučićemo šta se desi kada pomešamo plavi i žuti flomaster, kako se sipaju dve tečnosti u posudu, a oboji se samo jedna i kako se pravi dim bez vatre.

Centar za promociju nauke, kao javna ustanova, ima zadatak da građanima približi nauku i tehnologiju. Misija Centra je da budi radoznalost, ohrabruje ljude svih uzrasta da razviju interesovanje za bolje razumevanje sveta oko nas, podstiče kreativnost i inspiriše mlade da se opredele za naučnu karijeru.

 

 

 

 

Osoba za kontakt:Tijana Popović
tel: +381.11.24.00.260
faks: +381.11.24.00.246
mob:  +381.60.70.40.182
e-mejl: t.popovic@cpn.rs

 

Centar za promociju nauke
Makenzijeva 2411000 Beograd
www.cpn.rs

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.