Nauka u EU pregovorima

Nauka u EU pregovorima

U Briselu je 1. decembra 2014. godine održan bilateralni skrining za Poglavlje 25 „Nauka i istraživanje“[:]

IMG_2982

Pregovori Republike Srbije sa Evropskom unijom, započeti početkom godine, obuhvatili su i oblast nauke. Naime, jedno od pregovaračkih Poglavlja u pristupanju EU – poglavlje 25 – odnosi se na nauku i istraživanje.

U okviru opsežne aktivnosti na ovom polju, 1. decembra 2014. u Briselu je učinjen jedan od najvažnijih koraka ovog procesa – takozvani bilateralni skrining za Poglavlje 25 „Nauka i istraživanje“.

Tokom pregovora o pridruživanju zemlje EU za svako poglavlje održavaju se prvo eksplanatorni skrininzi, na kojima se Srbiji predstavljaju standardi i zahtevi Unije, a potom i bilateralni skrininzi na kojima Srbija predstavlja stepen usklađenosti sa EU. Zato bilateralni skrining tokom pregovora podrazumeva potpun pregled stanja u nekoj oblasti. 

Eksplanatorni skrining za Poglavlje 25 održan je 6. oktobra, a bilateralni 1. decembra. Delegacija Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je tom prilikom u Briselu predstavila celokupno stanje u oblasti nauke u Srbiji.

european-union-1

Tokom događaja koji je organizovan u Centru „Albert Boršet“, predstavnici Srbije su Evropskoj komisiji ukazali na

stepen spremnosti Srbije i planove za usvajanje i primenu evropskih pravnih tekovina u oblasti nauke.

Delegaciju je predvodio Viktor Nedović, pomoćnik ministra u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, koji ima dugogodišnje iskustvo u međunarodnim odnosima u oblasti nauke.

Nakon sastanka, a na osnovu izlaganja članova delegacije, Komisija će izraditi izveštaj o relevantnim zaključcima skrininga koji će biti prenet državama članicama Evropske unije.

Uz druge organizacije koje učestvuju, deo tima za pregovore čini i Centar za promociju nauke.

Tako je, tokom bilateralnog skrininga, Aleksandra Drecun, direktorka CPN-a, predstavila Evropskoj komisiji stanje u dve oblasti – reč je o odnosu nauke i društva u Srbiji i rodnoj politikci u oblasti nauke.

_MMM4910

Objedinjeni istraživački centar

Uporedo sa pregovorima, u Srbiji će, zahvaljujući inicijativi Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Univerziteta u Novom Sadu, 9. decembra biti predstavljen Objedinjeni istraživački centar.

Istražite više…

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.