Опсерваторија за уметнике

Опсерваторија за уметнике

У Научном клубу ЦПН-а представљен је конкурс намењен уметницима који би желели да своје дигитално умеће испробају у пољу науке[:]

DSC_0099

У Научном клубу, у четвртак 22. јануара у 17 часова, Центар за промоцију науке представио је нови европски пројекат који спаја науку и уметност – Европску мрежу дигиталне уметности и науке.

Просторије клуба посетио је велики број уметника који су били веома заинтересовани за услове конкурса у оквиру овог необичног пројекта.

На догађају су говорили учесници пројекта који је финансиран кроз програм Креативна Европа Европске комисије. Руководилац пројекта за Србију, Добривоје Лале Ерић из ЦПН-а, нагласио је да пројекат представља спој савремених научних открића и актуелних пракси у домену дигиталне уметности, попут дигиталне музике и звука, дизајна, архитектуре, компјутерских анимација, филма, фотографије, перформанса, кореографије и сличних пракси.

DSC_0115

DSC_0146

Заинтересованој публици се обратио и Слободан Цоба Јовановић, уметнички директор пројекта, који је говорио о условима два круга отворених позива за уметнике. У оквиру првог круга позива, двоје уметника са најуспешнијим пројектним предлозима, биће у прилици да оду на једномесечни пут у Чиле, у највећу астрономску институцију на свету – Јужну европску опсерваторију – ESO. Кроз менторски рад са научницима опсерваторије, они ће током овог периода моћи додатно да развију своје идеје. Након тога, следи реализација пројекта у Арс електроници у Линцу, која је координатор пројекта Европска мрежа дигиталне уметности и науке. Пријаве на конкурс могу да шаљу сви европски уметници, као и они који тренутно бораве на другим континентима.

Други круг конкурса подразумева награде на националном нивоу. С обзиром да је Центар за промоцију науке иницијални партнер пројекта, двоје наших уметника ће такође имати прилику да реализују пројекат у Србији, за шта су обезбеђене накнаде за ауторе у висини од по 1000 евра и трошкови продукције рада у износу од по 2000 евра.

На крају, публици се обратио и Горан Павичић, научни сарадник на пројекту, такође из Центра за промоцију науке. Он је говорио о најсавременијим трендовима модерне посматрачке астрономије и њеним достигнућима, као и о улози Јужне европске опсерваторије, једне од најпрестижнијих научних институција у свету, у разоткривању најмистериознијих феномена свемира.

DSC_0136

DSC_0091

Модератор презентације била је Љиљана Илић из Центра за промоцију науке.

Поред Арс електронике и Центра за промоцију науке, у пројекту учествују и Сајенс гелери из Даблина (Science Gallery), ГВ арт из Лондона (GV Art), Лаборал из Хихона (LABoral), Етопија из Сарагосе (Etopia), галерија Капелица из Љубљане и ДИГ галерија из Кошица.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.