АИ панел „Од кода до лека“: Значај вештачке интелигенције у развоју лекова

АИ панел „Од кода до лека“: Значај вештачке интелигенције у развоју лекова

У четвртак, 23. јануара, у Научном клубу Центра за промоцију науке одржан је први овогодишњи панел у склопу серијала „АИ под звездама“ под називом „Од кода до лека 3: Алгоритми у епрувети“.

Заинтересовани грађани имали су прилике да заједно са учесницима панела – Иваном Микић, извршном директорком компаније Diffine, Николом Тешићем, биоинформатичарем из компаније Velsera, и др Браниславом Гемовић, програмском менаџерерком у Центру за четврту индустријску револуцију – разговарају о улози коју игра вештачка интелигенција у биотехнолошким иновацијама које трансформишу процесе откривања и тестирања нових лекова. Говорили се и о коришћењу здравствених података пацијената у сврхе истраживања, као и о законима који регулишу ово поље у Србији. Дебату је модерирала Тања Јакоби, извршна директорка Центра за истраживање јавних политика у Београду. 

Панелисти су истакли да вештачка интелигенција има широк спектар примена у развоју и тестирању лекова, као и да пружа напредне алате за анализу сложених биолошких података и убрзавање истраживачких процеса. Све ово води ка бољим исходима лечења и побољшању здравља пацијената. 

Тешић је објаснио да вештачка интелигенција омогућава виртуелно испитивање огромног броја молекула, предвиђајући њихова фармаколошка својства и интеракције са циљним протеинима. Вештачка интелигенција има велику примену и у клиничким студијама, када се користи да потпомогне селекцију адекватних пацијената. Он је, такође, истакао да је, у даљем развоју лека, коришћењем њених алгоритама могуће ефикасно интерпретирати велике скупове генетичких информација, што помаже у идентификацији нових терапијских мета и разумевању болести на молекуларном нивоу.

Када је реч о коришћењу здравствених података за потребе научних истраживања у Србији, оно је у ранијем периоду било засновано на појединачним сарадњама између научних и здравствених институција, односно није било системског правног оквира који би регулисао поновну употребу података, објашњава др Бранислава Гемовић, програмска менаџерка у Центру за четврту индустријску револуцију. У октобру 2023. године усвојен је Закон о здравственој документацији и евиденцијама у области здравства, који је отворио пут ка систематичној и ефикаснијој употреби здравствених података у сврхе истраживања.

Анализом доступних података путем алата вештачке интелигенције бави се компанија Diffine, чија је извршна директорка Ивана Микић. Diffine превасходно помаже биотехнолошким и фармацеутским компанијама да унапреде разумевање својих  највреднијих података применом најновијих достигнућа из домена дубоког учења и  вештачке интелигенције.

Фото: Марко Рисовић

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.