AI panel „Od koda do leka“: Značaj veštačke inteligencije u razvoju lekova

AI panel „Od koda do leka“: Značaj veštačke inteligencije u razvoju lekova

U četvrtak, 23. januara, u Naučnom klubu Centra za promociju nauke održan je prvi ovogodišnji panel u sklopu serijala „AI pod zvezdama“ pod nazivom „Od koda do leka 3: Algoritmi u epruveti“.

Zainteresovani građani imali su prilike da zajedno sa učesnicima panela – Ivanom Mikić, izvršnom direktorkom kompanije Diffine, Nikolom Tešićem, bioinformatičarem iz kompanije Velsera, i dr Branislavom Gemović, programskom menadžererkom u Centru za četvrtu industrijsku revoluciju – razgovaraju o ulozi koju igra veštačka inteligencija u biotehnološkim inovacijama koje transformišu procese otkrivanja i testiranja novih lekova. Govorili se i o korišćenju zdravstvenih podataka pacijenata u svrhe istraživanja, kao i o zakonima koji regulišu ovo polje u Srbiji. Debatu je moderirala Tanja Jakobi, izvršna direktorka Centra za istraživanje javnih politika u Beogradu. 

Panelisti su istakli da veštačka inteligencija ima širok spektar primena u razvoju i testiranju lekova, kao i da pruža napredne alate za analizu složenih bioloških podataka i ubrzavanje istraživačkih procesa. Sve ovo vodi ka boljim ishodima lečenja i poboljšanju zdravlja pacijenata. 

Tešić je objasnio da veštačka inteligencija omogućava virtuelno ispitivanje ogromnog broja molekula, predviđajući njihova farmakološka svojstva i interakcije sa ciljnim proteinima. Veštačka inteligencija ima veliku primenu i u kliničkim studijama, kada se koristi da potpomogne selekciju adekvatnih pacijenata. On je, takođe, istakao da je, u daljem razvoju leka, korišćenjem njenih algoritama moguće efikasno interpretirati velike skupove genetičkih informacija, što pomaže u identifikaciji novih terapijskih meta i razumevanju bolesti na molekularnom nivou.

Kada je reč o korišćenju zdravstvenih podataka za potrebe naučnih istraživanja u Srbiji, ono je u ranijem periodu bilo zasnovano na pojedinačnim saradnjama između naučnih i zdravstvenih institucija, odnosno nije bilo sistemskog pravnog okvira koji bi regulisao ponovnu upotrebu podataka, objašnjava dr Branislava Gemović, programska menadžerka u Centru za četvrtu industrijsku revoluciju. U oktobru 2023. godine usvojen je Zakon o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva, koji je otvorio put ka sistematičnoj i efikasnijoj upotrebi zdravstvenih podataka u svrhe istraživanja.

Analizom dostupnih podataka putem alata veštačke inteligencije bavi se kompanija Diffine, čija je izvršna direktorka Ivana Mikić. Diffine prevashodno pomaže biotehnološkim i farmaceutskim kompanijama da unaprede razumevanje svojih  najvrednijih podataka primenom najnovijih dostignuća iz domena dubokog učenja i  veštačke inteligencije.

Foto: Marko Risović

Ostale aktivnosti