Art+science+makers lab

Art+science+makers lab

У оквиру образовних програма овогодишње манифестације art+science Светови вештачке  интелигенције спроведена је и посебна лабораторија намењена ђацима средњих школа у Србији под називом art+science + makers lab, а у сарадњи са Фондацијом „Дивац“. Овај део програма донео је нову енергију и идеје у Центар за промоцију науке, а научно-уметнички радови које су млади направили у Мејкерс спејсу и изложили на крају програма изненадили су и својом комплексношћу и квалитетом. 

Око двадесеторо младих људи из различитих средњих школа у Београду и Србији окупили су се око теме вештачке интелигенције. Ову тему истраживали су правећи интерактивне инсталације које повезују уметничка и научна истраживања. Повезују експеримент са критичким освртом на друштвено релевантне теме у вези са вештачком интелигенцијом. Током пет седмица они су се сусрели са ауторским тимовима, чији су радови били део овогодишње art+science изложбе у Музеју науке и технике. У разговору са њима сазнавали су о овој важној теми, али и сасвим иновативним начинима истраживања и стварања. Програм је организовао тим ЦПН-а који су водиле Јелена Јоксимовић и Мирјана Утвић, а у ком су биле и научне демонстраторке: Бранкица Аврамовска, Анђела Шабер, Наталија Наумовић, Јована Обрадовић, Милена Миловановић и научни демонстратор Филип Милетић. Тимови су формирани након првог сусрета са младима и они су затим формулисали и извели своје пројекте у периоду од месец дана.

У изузетно живој атмосфери, сваке суботе, али и радним данима, у Мејкерс спејсу користиле су се бушилице, циркулари, 3D штампачи, ласери, лемилице, четкице, темпере, чули су се куцање, тестерисање, смех и музика. Тимови су веома посвећено сарађивали, истраживали, стварали откривајући које се страшне и изванредне могућности отварају човечанству захваљујући вештачкој интелигенцији. Програм је у целости превазишао очекивања учесника, али и нас организатора, и покренуо лавину стваралачке енергије.

Настало је пет инсталација које говоре о: односу визуелних уметности и вештачке интелигенције (AI галерија); односу људске и вештачке интелигенције у музичком стваралаштву (Битка за хармонију); проблему прикупљања и коришћења наших личних података на друштвеним мрежама (Jane Doe’s data profile); емоцијама које друштвене мреже у нама изазивају, али и комбиновању виртуелне и аналогне визуализације (Дневник емоција); и коначно, развијен је и рад који се бави коришћењем вештачке интелигенције у видео-надзору и правом на приватност које је тиме угрожено (No privacy).

Изложба ових радова отворена је у оквиру постојеће изложбе art+sciencе Светови вештачке интелигенције23. октобра, као догађај којим је обележена завршница манифестације. Каталог изложбе art+science+makers lab-а можете пронаћи на овом линку. 

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.