Više od 60 predstavnika vodećih naučnih ustanova u Srbiji okupilo se u Naučnom klubu CPN-a
Centar za promociju nauke bio je domaćin javne diskusije „Budućnost nauke u Srbiji“, održane u četvrtak, 17. aprila, u prostoru Naučnog kluba CPN-a, na inicijativu Instituta za fiziku u Beogradu.
Diskusiji, čija glavna tema su bile reforme u naučnom sektoru, prisustvovalo je više od 60 predstavnika vodećih naučnih ustanova u Srbiji.
O nauci posmatranoj u širem društvenom okviru i njenoj važnosti za ekonomski i društveni oporavak Srbije, govorili su predstavnici SANU, zatim dekani brojnih fakulteta, direktori instituta i predstavnici više nacionalnih saveta i komisija.
Posetioce je u ime domaćina pozdravila Aleksandra Drecun, direktorka Centra za promociju nauke. Zatim je o povodima i motivima za usvajanje konsenzuza o razvoju nauke govorio dr Aleksandar Belić, direktor Instituta za fiziku u Beogradu.
Stanje nauke diskutovali su i panelisti dr Vladimir Bumbaširević, rektor Univerziteta u Beogradu, dr Miroslav Vesković, rektor Univerziteta u Novom Sadu, kao i akademik Đorđe Šijački sa Srpske akademije nauka i umetnosti.
Nakon kraće diskusije, prisutnima se obratio i dr Aleksandar Bogojević sa Instituta za fiziku u Beogradu. On je predstavio Prilog za platformu naučno-tehnološkog razvoja Republike Srbije u deset tačaka koje bi mogle biti osnov za širi društveni konsezus.
Bogojević je pritom obrazložio teze kao što su: širenje znanja kao uslov za preporod zemlje, nacionalno znanje kao suma svih naučnih istraživanja kod nas, nauka kao deo evropskog kulturnog prostora i kao temelj obrazovanja, javnog zdravlja i kao uslov za bezbednost zemlje, a nauka je pomenuta i kao važan deo nacionalnog identiteta.
Takođe, istaknuta je nužnost povezivanja predstavnika naučne zajednice i građenja poverenja u naučnike i naučni sistem u društvu.
Tokomrazgovora istaknuto je kako je inicijativa Instituta za fiziku pokrenuta sa ciljem da se naučnicima pruži mogućnost da daju stručne predloge, a donosiocima odluka olakšaju pregled stanja u oblasti nauke i tehnologije kod nas.
Nakon što su predstavljene osnovne teze platforme, pokrenuta je konstruktivna diskusija među predstavnicima naučnih institucija, sa zaključkom da je panel u Naučnom klubu CPN-a prvi korak u daljem okupljanju naučne zajednice Srbije oko teme koja ima najširi mogući društveni značaj.
Fotografije: Milovan Milenković / CPN
- Istražite više o Naučnom klubu CPN-a
- Istražite više o održanim događajima u Naučnom klubu
- Istražite više o najavljenim događajima na strani Naučnog kluba