Јапанац у Београду

Јапанац у Београду

У Научном клубу ЦПН-а, 12. фебруара, професор Такеши Накано из Јапана говорио је о штетним хемикалијама које имају штетно дејство на здравље људи [:]

DSC_0114

У оквиру програма Моја наука, професор Такеши Накано са Универзитета у Осаки у Јапану, одржао је предавање „Дуготрајни органски загађивачи у животној средини и људском организму“, у Научном клубу ЦПН-а.

Предавање је организовано у четвртак 12. фебруара у оквиру пројекта JICA, који има за циљ да истражи тренутну еколошку ситуацији у нашој земљи, поготово у Панчеву и дуж речног корита Дунава.

”Наш сан је да створими чистији cвет за генерације које долазе”, изјавио је професор Накано. Према његовим речима, загађење река у Србији је озбиљно и последица је, између осталог, изливања великих количина токсичних хемикалија током НАТО бомбардовања 1999. године.

Идеја jапанско-српског JICA пројекта и јесте да се наши стручњаци обуче, како би у Србији спроводили анализу и смањивање концентрације одређених хемикалија у животној средини и учинили нашу земљу безбеднијим местом за живот.

DSC_0130

Професор из Јапана говорио је о такозваним POPs суспстанцама – дуготрајним органским загађивачима који под нормалним условима не могу да се разграде. На тај начин дуго опстају у средини у којој су се нашле и представљају дуготрајну претњу по животну околину и људе.  У њих се убрајају поједини пестициди, индустријске хемикалије и продукти процеса сагоревања.

Овакви загађивачи неретко завршавају у храни, путем које их у највећој мери уносимо у наш организам и угрожавамо здравље. Из тог разлога, изузетно је важно вршити мониторинг безбедности хране и других производа, као на пример пластике од којих се праве играчке за бебе.

Професор Накано је говорио о ситуацији у Јапану, када су POPs представљали велики друштвени проблем пре 50 година. Интензивно се ради на мониторингу ових хемикалија, неке је забрањено производити и ради са на санацији последица.

DSC_0102

Међу озлоглашеним суспатнцама, које су довеле и до смртних исхода како људи тако и животиња, су DDT, HBCD, PCB итд. Швајцарски научник Пол Мулер је добио Нобелову награду за DDT 1948. године.

Само 30 година након тога, DDT  је забрањен у целом свету, јер се испоставило да је изузетно опасан по људско здравље и да се таложи у костима и мишићима.

Велике количине ових хемикалија су доспевале у пиринчано уље или су се налазиле у заштитиним фарбама за дрво, или чак у неким органским бојама које се користе у производњи козметике.

Неке од ових хемикалија веома подсећају на одређене хормоне и могу веома да збуне наш организам када доспеју у њега. Тако, на пример, могу да поремете функционисање тиродине жлезде и да доведу до промена у понашању или сметњи у процесу учења и памћења. 

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.