Бројни научници, новинари и грађани са Центром за промоцију науке 20. марта посматрали помрачење Сунца
[:]
Центар за промоцију науке је у самом центру Београда, у Карађорђевом парку, испред Народне библиотеке, организовао групно посматрање помрачења Сунца.
Два телескопа са посебним оптичким филтерима омогућила су свима да безбедно посматрају овај феномен.
ЦПН телескопе је посетио и Александар Белић, државни секретар у Министарстрву просвете, науке и технолошког развоја. Државни секретар је такође погледао кроз телескоп и уживао у помрачењу.
Гужва испред телескопа се створила и пре него што су телескопи били у потпуности постављени, што је само један од показатеља колико је интересовање за посматрање овог феномена.
Помрачење је почело у 10 сати и 30 минута, 20. марта 2015, и трајало је нешто дуже од два сата. Током трајања помрачења кроз телескопе је ка Сунцу погледало, макар накратко, око хиљаду људи.
Покрај телескопа су били стручњаци из Центра за промоцију науке, који су, поред давања упутстава за посматрање, разговарали са посетиоцима о овом феномену, али и одговарали на сва питања у вези са астрономијом.
Међу посматрачима је било видно одушевљење, посебно међу школарцима, од којих су неки организовано дошли на овај догађај.
Старија публика се сетила и помрачења из 1999. године и дезинформација које су пратиле тадашњи феномен, па је град био напола празан. Шеснаест година касније, Карађорђев парк је пун људи са наочарима за посматрање Сунца, маскама за варење и магнетним тракама из флопи дискова, а највећа гужва је управо испред телескопа Центра за промоцију науке.
Сунце је, посматрано из Београда, у максимуму било замрачено око 50 одсто, а потпуно помрачење било је видљиво са севера Европе. Следеће делимично помрачење Сунца ће код нас бити видљиво 2022. године, а на потпуно помрачење, у Србији ћемо морати да сачекамо до 2081. године.