Centar za promociju nauke će prvi put biti koordinator projekta pod nazivom ReFocuS 3.0, koji se odvija u okviru Noći istraživača sa ciljem da se nauka približi najširoj javnosti
Ovogodišnja Evropska noć istraživača realizuje se kroz tri projekta u 29 gradova širom Srbije. Centar za promociju nauke će prvi put biti koordinator projekta pod nazivom ReFocuS 3.0 (Road to Friday of Science Third edition) i svoje aktivnosti realizovaće sa partnerima: Institutom za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Prirodno-matematičkim fakultetom u Nišu i Zavodom za zaštitu spomenika kulture Kragujevac. Drugi projekat u kome je Centar za promociju nauke partner je ReConNeCt Upgrade 20.20 (REsearch, CONnections, NEtworks and CulTure), koji koordinira Kreativno-edukativni centar iz Novog Sada, a partneri su i Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Visokotehnička škola strukovnih studija u Subotici i Udruženje naučnih komunikatora. Treći projekat SCIMFONICOM 2020 (Science in Motion for Friday Night Commotion) koordinira Fakultet za fizičku hemiju u saradnji sa Institutom za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo.
Kroz ReFocuS 3.0 želimo da ukažemo na značaj nauke u svakodnevnom životu, približimo naučne metode i način razmišljanja širem delu populacije, kao i da ih upoznamo sa istraživačima i njihovim radom. Kroz 14 gradova na preko 40 mesta (trgovi, kafići, tržni centri, biblioteke, parkovi, naučni klubovi, tvrđave, muzeji, arheološka nalazišta) želimo da svi oslušnu, pogledaju, osete, iskuse i dodirnu nauku. Ono što bismo posebno voleli jeste da podignemo svest o značaju nauke za sve nas, pokažemo različitost, otvorenost i važnost svih aktera tako što ćemo ukazati na to da su u ovom procesu svi bitni: istraživači, građani, udruženja, i da svako nečim može da doprinese napretku.
U nadi da će se što više ljudi uključiti u naučna istraživanja, akcenat je i na konceptu „građanske nauke“, koji podrazumeva da javnost zajedno sa naučnicima istražuje. Građani će lakše shvatiti značaj nauke, kao i to da je njihova uloga izuzetno važna, kada im pokažemo kao primenjena nauka može da doprinese rešavanju problema koji i njih tište.
Glavna ideja ReConNeCt Upgrade 20.20 je fokus na naučno intrigantne i uticajne primere digitalnih tehnologija i društvenih mreža. Radovi, predavanja, ideje i otkrića, koje ćemo zajedno gledati, slušati, čitati i u kojima ćemo imati mogućnost da učestvujemo, moći će ne samo da dopru do hiljada ljudi, već i da pokrenu još više novih razgovora i inspirišu sve koji se priključe najvećem panevropskom događaju u sferi naučne komunikacije i promocije nauke – Evropskoj noći istraživača!
Poslednja novembarska nedelja koja će biti realizovana u saradnji sa Mrežom naučnih klubova u čak 14 gradova, proteći će u znaku najboljeg naučnog provoda! Sve informacije o sadržajima, lokacijama i satnici ovogodišnje Noći istraživača, koja će se odigrati u petak, 27. novembra, moći ćete uskoro da pogledate na sajtu.
Evropska noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa HORIZONT 2020, najvećeg programa Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma „Marija Sklodovska-Kiri“.