На позив Удружења интерних ревизора Србије (УИРС), Иван Умељић из Центра за промоцију науке и др Вања Суботић из Института за филозофију Филозофског факултета у Београду, одржали су 11. октобра у Југословенској кинотеци, на 12. годишњој конференцији УИРС предавање „(Незамењиви): Етички изазови употребе технологија у развоју за процењивање ризика“.
Предавачи су представили методологију и радионице за етичку процену нових технологија који су развијени у оквиру Хоризонт 2020 пројекта TechEthos (Ethics for Technologies with High Socio-Economic Impact), на којем је један од партнера Центар за промоцију науке. Фокус је био на етичкој употреби технологија обраде природног језика и дигиталне проширене стварности, које имају све већу примену, али по цену трансформације друштва и тржишта. Предавачи су истакли како етичка употреба није резервисана само за крајње кориснике, већ се тиче и самог дизајна технологија, који би требало да омогући контролисану трансформацију друштва и тржишта.
Предавање је одржано у главном програму конференције чија је овогодишња тема била: „Поглед унапред: редефинисање интерне ревизије за модерно доба“.
Циљ годишње конференције намењене интерним ревизорима је да пружи нове увиде и знања о савременим праксама из ове сложене области, а ове године акценат је био на актуелним темама као што су управљање ризицима, дигиталне трансформације, иновација и аутоматизације, управљање људским ресурсима, као и етичка питања у ревизији.
Учесници овогодишње конференције имали су прилику да се упознају са искуствима водећих стручњака из бројних компанија и институција, попут Allianz групе из Минхена, Generali осигурања Србија, Народне банке Србије, Пореске управе, Банке Словеније, као и да чују излагање Ханса-Питера Лерхнера, члана Међународног борда за стандарде у интерној ревизији (International Internal Audit Standards Board (IIASB)).