ЦПН на 67. међународном сајму књига

ЦПН на 67. међународном сајму књига

Ове године Центар за промоцију науке је представио око хиљаду нових научних публикација и организовао 27 промоција, разговора и панела. Тема овогодишњег наступа ЦПН-а на Сајму књига била је Наука и друштво.

Међународни сајам књига у Београду одржао се од 19. до 27. октобра, под слоганом „Реч је слободна!“, а Центар за промоцију науке представио је издања научноистраживачких организација из Србије, као и своја нова издања, на штанду површине 196 квадратних метара, који је за ову прилику дизајнирао Никола Кораћ.

ЦПН је и на овогодишњем сајму књига, на свом штанду у Хали 2а, презентовао издавачку делатност 112 учесника, међу којима су се нашли научни институти, универзитети, факултети, универзитетске библиотеке, САНУ, приватни универзитети и факултети, стручна друштва и заводи. Центар је такође изложио и својe научнопопуларне публикације, као и детаљан Каталог издања научноистраживачких организација Републике Србије, који садржи око 1000 научних публикација објављених у протеклих годину дана.

Посетиоце Сајма је на штанду ЦПН-а, током ових девет дана, чекао богат и разноврстан програм. Научне институције организовале су 27 промоција часописа, монографија, зборника и других научних издања из различитих научних области и дисциплина: од физике, биологије, медицине, молекуларне генетике, права, криминалистике, па све до музичке уметности, етнологије и српског језика.

У недељу, 20. октобра, Институт за српски језик САНУ представио је Четврту свеску Етимолошког речника српског језика (Бл-Бљ). На промоцији су говорили др Марта Бјелетић, научна саветница Института за српски језик САНУ, као и академици проф. др Јасмина Грковић-Мејџор и проф. др Александар Лома.

Наредног дана, истраживачи са Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство представили су тематски зборник „Трендови у молекуларној биологији 4 (ТМБ4)“, уз неколико пратећих предавања.

Факултет музичке уметности из Београда презентовао је у уторак, 22. октобра, своја издања Посттонални контекст и наративна функција хармонског језика: Шостакович, Хиндемит, Барток (аутора Атиле Саба) и Посвете: камерна дела српских композитора посвећена трију Покрет. св. 1. (чији су редактори Мадлен Стокић Васиљевић, Милош Николић и Маја Михић). Након промоција, уследила су и концертна извођења.

Фото: Миљан Васић

Истог дана, Центар за промоцију науке, у сарадњи са Министарством науке, технолошког развоја и иновација, представио је Каталог изложбене поставке Владе Републике Србије „Играј за човечанство! Наука за све – Закорачи у одрживу будућност“ са 66. међународног сајма технике и техничких достигнућа, као и иновативне технолошке производе развијене у оквиру научноистраживачке заједнице и иновационог екосистема у Србији, који су били изложени у оквиру ове поставке. На промоцији су говорили проф. др Мирослав Трајановић, државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација, др Наташа Обрадовић са Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду, проф. др Предраг Стевановић са Медицинског факултета Универзитета у Београду и др Милош Петровић са Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду, а разговор је модерирала Данијела Вучићевић, в.д. директора Центра за промоцију науке.

Фото: Марко Рисовић

У среду, 23. октобра, Институт за криминолошка и социолошка истраживања представио је истраживања спроведена у оквиру пројекта PrisonLIFE,  као и низ пратећих публикација о животу у затворима у Србији. Истог дана, одржана је и промоција зборника Универзитета уметности из Београда Културна дипломатија и културни односи: сарадња, разноликост, дијалог, који је публикован у сарадњи са издавачком кућом Clio. На представљању су говорили проф. др Милена Драгићевић Шешић и проф. др Љиљана Рогач Мијатовић са Универзитета уметности у Београду, ректорка овог универзитета проф. др Мирјана Николић и др Александра Колаковић са Института за политичке студије.

Фото: Игор Павићевић

Фото: Игор Павићевић

Следећег дана, 24. октобра, Институт за филозофију и друштвену теорију представио је своја издања (објављена у сарадњи са Академском књигом) Неолиберална култура сопства: конструкција субјективности у савременим приручницима за самопомоћ, аутора др Милана Урошевића, и Природа, душа и срећа: темељи епикурејске етике, аутора др Ивана Нишавића.

Након ове промоције, истог дана представљен је и 38. број научнопопуларног часописа „Елементи“, чији је темат посвећен одлучивању. На промоцији „Елемената“ говорили су др Срђа Јанковић са Универзитетске дечје клинике Тиршова, истраживачи Института за филозофију Филозофског факултета у Београду др Игор Живановић, др Вања Суботић и Миљан Васић, као и историчарка уметности Ана Самарџић из Музеја примењене уметности Београд. Разговор је модерирао Иван Умељић.

Фото: Игор Павићевић

Фото: Игор Павићевић

За сам крај програма, у четвртак, Научно-технолошки парк Ниш представио је своје издање из области предузетништва Приручник за стартапере: корак по корак до сјајне компаније, аутора Стива Бленка и Боба Дорфа. О овој књизи говорили су др Милан Ранђеловић, директор Научно-технoлошког парка Ниш, Коста Андрић, извршни директор и партнер ICT Hub и инвестиционог фонда ICT Hub Venture, и Миша Живић, директор и суоснивач компаније Leanpay.

Следећег дана, Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку (КоБСОН) окупио је библиотекаре из научноистраживачких организација како би представили свој начин рада, међусобно разменили искуства и дружили се.

Претпоследњег дана Сајма, у суботу, 26. октобра, најпре је вишеструко награђивани наставник физике из Зајечарске гимназије, Младен Шљивовић, представио Научни квиз, омиљену активност Научног клуба, међу средњошколцима из овог града, а потом је Институт за физику представио је српски превод књиге Космотеорос чувеног холандског физичара Кристијана Хајгенса, који је публикован у сарадњи са издавачком кућом Хеликс. О издању је говорио др Александар Богојевић, преводилац овог издања и директор Института за физику.

Фото: Дарије Јаношевић

Фото: Бојан Живојиновић

На 67. међународном београдском сајму књига наступила су 424 директна излагача и суизлагача, како домаћих тако и из иностранства. Ову велику културну манифестацију ове године посетило је више од 200.000 посетилаца.

Након завршетка овогодишњег Сајма књига, целокупан изложени контингент издања НИО, овогодишњи Каталог издања НИО и издања Центра, додељени су Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“ у Београду.

Фото: Марко Рисовић

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.