Centar za eksperimentalne urbane studije (CEUS) organizovao je 18. januara 2022. javnu diskusiju posvećenu ekološkom indeksu u hibridnom formatu, koja je održana u Prostoru ”Miljenko Dereta” i preko interneta
Predstavnici javnog, privatnog i civilnog sektora učestvovali su u razgovoru koji je, sa različitih pozicija i uzimajući u obzir raznovrsna znanja i prakse, razmatrao ekološki indeks kao složeni urban(ističk)i pokazatelj, odnosno kao instrument i merilo održivosti urbanih celina. U takvom kontekstu, posebno su izdvojene teme ekološke i klimatske pismenosti, tehnoloških mogućnosti i sredstava, i participativnih praksi koje uključuju najšire krugove zainteresovanih strana. Pristupi kojima se mogu podići ekološki standardi uključuju, između ostalog, adekvatnije planiranje gradnje, promovisanje urbane poljoprivrede, analizu urbanih toplotnih ostrva i primenu strategija za njihovo ublažavanje, javne konsultacije i aktivno uključivanje građana, očuvanje javnih zelenih površina i drugo.
U ime Centra za promociju nauke, Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju, i Nataša Đokić, eksterna saradnica, predstavili su srodne aktivnosti i poziciju Centra kada su u pitanju klimatska pismenost, obrazovanje mladih i građanska naučna istraživanja (engl. citizen science). Predstavljene su i inovativne metodologije povezivanja različitih društvenih grupa i razvoja projekata usmerenih na održivi razvoj i razumevanje složenih procesa klimatskih promena. U tom kontekstu su posebno izdvojene aktivnosti u okviru projekata TeRRIFICA, Scientix i EkOtisak koji se, kao noseći program manifestacije art+science, upravo realizuje u Novom Sadu, u okviru programa Kulturne prestonice Evrope – Novi Sad 2022.
Snimak celokupnog događaja možete pogledati na sledeća dva videa: