ЦПН на Фестивалу Арс Електроника

ЦПН на Фестивалу Арс Електроника

Представници Центра за промоцију науке и ове године посетили су Фестивал Арс Електроника у Линцу. Арс Електроника, организатор овог великог уметничког догађаја, дугогодишњи је партнер ЦПН-а на великом броју европских пројеката.

Највећи фестивал новомедијске уметности на свету окупио је, од 4. до 8. септембра, у Линцу љубитеље уметности, науке и технологије. Посећеност Арс Електроника фестивала, који се ове године одржавао под слоганом HOPE: who will turn the tide, надмашила је очекивања и оборила све досадашње рекорде. Линц је угостио чак 1260 уметника, научника, научних комуникатора, предузетника и активиста из 67 земаља са свих светских меридијана, међу којима су били и представници Центра за промоцију науке. Укупан број посетилаца премашио је 112.000, што је највећа посећеност у историји овог фестивала.

Програм се одвијао на чак 18 локација, на којима је у ових пет дана одржано 498 догађаја: изложби, перформанса, трибина, радионица, панела, додела награда, музичких и сценских наступа. У Центру Арс Електроника, на Дунаву, посетиоци су могли да виде изузетно занимљиву сталну изложбену поставку на неколико нивоа, али и Арс Електроникин Deep Space 8K. Реч је о специјалном дигиталном простору који је, захваљујући резолуцији од 33 милиона пиксела и најсавременијој ласерској и 3Д технологији са пројектором од 16×9 метара, у стању да креира невероватно искуство виртуелне реалности.

Имерзивно искуство Катедрале Нотр Дам у Паризу; извор: Арс Електроника; фото: vog.photo

С друге стране Дунава, у Музеју уметности Лентос, посетиоци су могли да виде Prix Ars Electronica изложбу, у оквиру које су представљени најбољи пројекти новомедијске уметности у 2024. години, међу којима је било и оних који су добили главне награде фестивала – Златну Нику.

Као и сваке године, највећи број уметничких инсталација и програмских дешавања одвијао се у огромном бетонском здању Постситија. У више од 80.000 квадрата простора, од крова са зеленилом и биљкама до мрачних подрума, одржавале су се бројне изложбе, радионице, панели, састанци, представе, концерти и друге врсте програма.

Међу изузетним уметничким пројектима и инсталацијама изложеним у Постситију ове године, посебно се истиче изложба радова подржаних кроз S+T+ARTS иницијативу Европске комисије. Циљ ове иницијативе је да повеже уметничку праксу и технолошки развој како би подстакла нове приступе и идеје у иновационој политици Европске уније и уметности уопште. У фокусу су појединци и пројекти који значајно доприносе решавању друштвених, еколошких и економских изазова у Европи.

Награђени рад Calculating Empires Владана Јолера и Кејт Крафорд, у склопу изложбе S+T+ARTS пројеката у Постситију; извор: Арс Електроника; фото: vog.photo

Поред европских, ове године у оквиру исте изложбене поставке нашли су се и радови афричких уметника, развијени у оквиру иницијативе STARTS4Africa, као и пројекти које су уметници развили кроз резиденцијалне програме STARTS in the City. Два нивоа испод, у подруму Постситија, постављена је изложба HOPE: the touch of many, која је тему овогодишњег фестивала осветлила из различитих перспектива.

Ове године у Постситију по први пут су одржавани састанци на различите теме – од грађанске науке, односа уметности и иновација, дигиталне трансформација па све до проширене реалности – на којима су учесници могли да дискутују, упознају нове људе и повежу се са њима. У овим састанцима, као и у другим пројектним састанцима и активностима учествовали су и представници Центра за промоцију науке. Они су уједно имали и велики број билатералних сусрета са различитим партнерима, представницима разноврсних организација, уметницима, истраживачима и потенцијалним сарадницима.

Концерт COCON који изводи Чело октет из Амстердама, извор: Арс Електроника; фото: tom mesic

Следеће године, фестивал Арс Електроника одржаће се у Линцу, од 3. до 7. септембра.

Аутор насловне фотографије: tom mesic; извор: Арс Електроника.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.