CPN na Festivalu Ars Elektronika

CPN na Festivalu Ars Elektronika

Predstavnici Centra za promociju nauke i ove godine posetili su Festival Ars Elektronika u Lincu. Ars Elektronika, organizator ovog velikog umetničkog događaja, dugogodišnji je partner CPN-a na velikom broju evropskih projekata.

Najveći festival novomedijske umetnosti na svetu okupio je, od 4. do 8. septembra, u Lincu ljubitelje umetnosti, nauke i tehnologije. Posećenost Ars Elektronika festivala, koji se ove godine održavao pod sloganom HOPE: who will turn the tide, nadmašila je očekivanja i oborila sve dosadašnje rekorde. Linc je ugostio čak 1260 umetnika, naučnika, naučnih komunikatora, preduzetnika i aktivista iz 67 zemalja sa svih svetskih meridijana, među kojima su bili i predstavnici Centra za promociju nauke. Ukupan broj posetilaca premašio je 112.000, što je najveća posećenost u istoriji ovog festivala.

Program se odvijao na čak 18 lokacija, na kojima je u ovih pet dana održano 498 događaja: izložbi, performansa, tribina, radionica, panela, dodela nagrada, muzičkih i scenskih nastupa. U Centru Ars Elektronika, na Dunavu, posetioci su mogli da vide izuzetno zanimljivu stalnu izložbenu postavku na nekoliko nivoa, ali i Ars Elektronikin Deep Space 8K. Reč je o specijalnom digitalnom prostoru koji je, zahvaljujući rezoluciji od 33 miliona piksela i najsavremenijoj laserskoj i 3D tehnologiji sa projektorom od 16×9 metara, u stanju da kreira neverovatno iskustvo virtuelne realnosti.

Imerzivno iskustvo Katedrale Notr Dam u Parizu; izvor: Ars Elektronika; foto: vog.photo

S druge strane Dunava, u Muzeju umetnosti Lentos, posetioci su mogli da vide Prix Ars Electronica izložbu, u okviru koje su predstavljeni najbolji projekti novomedijske umetnosti u 2024. godini, među kojima je bilo i onih koji su dobili glavne nagrade festivala – Zlatnu Niku.

Kao i svake godine, najveći broj umetničkih instalacija i programskih dešavanja odvijao se u ogromnom betonskom zdanju Postsitija. U više od 80.000 kvadrata prostora, od krova sa zelenilom i biljkama do mračnih podruma, održavale su se brojne izložbe, radionice, paneli, sastanci, predstave, koncerti i druge vrste programa.

Među izuzetnim umetničkim projektima i instalacijama izloženim u Postsitiju ove godine, posebno se ističe izložba radova podržanih kroz S+T+ARTS inicijativu Evropske komisije. Cilj ove inicijative je da poveže umetničku praksu i tehnološki razvoj kako bi podstakla nove pristupe i ideje u inovacionoj politici Evropske unije i umetnosti uopšte. U fokusu su pojedinci i projekti koji značajno doprinose rešavanju društvenih, ekoloških i ekonomskih izazova u Evropi.

Nagrađeni rad Calculating Empires Vladana Jolera i Kejt Kraford, u sklopu izložbe S+T+ARTS projekata u Postsitiju; izvor: Ars Elektronika; foto: vog.photo

Pored evropskih, ove godine u okviru iste izložbene postavke našli su se i radovi afričkih umetnika, razvijeni u okviru inicijative STARTS4Africa, kao i projekti koje su umetnici razvili kroz rezidencijalne programe STARTS in the City. Dva nivoa ispod, u podrumu Postsitija, postavljena je izložba HOPE: the touch of many, koja je temu ovogodišnjeg festivala osvetlila iz različitih perspektiva.

Ove godine u Postsitiju po prvi put su održavani sastanci na različite teme – od građanske nauke, odnosa umetnosti i inovacija, digitalne transformacija pa sve do proširene realnosti – na kojima su učesnici mogli da diskutuju, upoznaju nove ljude i povežu se sa njima. U ovim sastancima, kao i u drugim projektnim sastancima i aktivnostima učestvovali su i predstavnici Centra za promociju nauke. Oni su ujedno imali i veliki broj bilateralnih susreta sa različitim partnerima, predstavnicima raznovrsnih organizacija, umetnicima, istraživačima i potencijalnim saradnicima.

Koncert COCON koji izvodi Čelo oktet iz Amsterdama, izvor: Ars Elektronika; foto: tom mesic

Sledeće godine, festival Ars Elektronika održaće se u Lincu, od 3. do 7. septembra.

Autor naslovne fotografije: tom mesic; izvor: Ars Elektronika.

Ostale aktivnosti